Obyvatelia českej obce sú proti výstavbe veterného parku
Plánovaná výstavba veterného parku v českej obci Andělka v Libereckom kraji vyvolala odpor u domácich obyvateľov. Medzi dôvody, ktoré uvádzajú nespokojní signatári petície, patria obava o vlastné zdravie, nebezpečenstvo hluku alebo tieňov z točiacich sa lopatiek. Rovnako sa im nepáčia ani výstražné červené svetlá na vrcholoch stožiarov.
Prvý zdroj na výrobu elektriny z vetra by sa mal začať stavať už v máji. Ďalších šesť elektrární je momentálne v procese schvaľovania.
„Naše domy sú odteraz nepredajné. Štyri roky tu budujeme centrum pre relaxačné pobyty, keby sme vedeli, že pár stoviek metrov odtiaľto bude stáť veterný park, nikdy by sme sem nešli a neinvestovali svoje peniaze,“ hnevá sa Jindřiška Čambalová, ktorá s manželom začalo vo Višňovej podnikať. Obec im vraj v dobe, keď nehnuteľnosť kupovali, dôležité informácie zamlčala. „V roku 2006 sa hlasovalo o jednej veternej elektrárni, na konci roku 2010 nové zastupiteľstvo tvrdilo, že na ňu nie sú peniaze. Teraz ich tam má byť hneď sedem,“ tvrdí Čambalová.
Podľa starostky Vladimíry Erbanovej mala petícia prísť skôr, projekt sa pripravuje už šesť rokov. „Kto chcel, ten sa zúčastnil zájazdu na farmu veterných elektrární do Nemecka, tam mohol vidieť, že veterné turbíny zďaleka nie sú tak strašné ako mnohí tvrdia, “ argumentuje starostka. V petícii proti elektrárňam sú podľa nej podpísaní ľudia, ktorí v Andělke nežijú a nikto ich ani nepozná.
Aj v prípade, že by sa odporcom veterných elektrární podarilo projekt v Andělke zastaviť, pohľadu na ne sa obyvatelia obce len tak ľahko nezbavia. V bezprostrednej blízkosti hranice v Poľsku má vyrásť 52 obrích elektrární. Stavať ich má poľská skupina PGE, ktorá vlastní uhoľnú elektráreň v Turówe. Na rekultivovaných vysýpkach chce postaviť tubusy s priemerom turbíny okolo 100 metrov. „Tejto výstavbe zabrániť nemôžeme,“ poznamenala starostka.
Zastupiteľstvo Višňovej, pod ktorú obec Andělka spadá, projekt od začiatku podporuje. Od investora dostane milión českých korún po kolaudácii elektrární a potom každý rok 100.000 korún za každú elektráreň alebo percento zo zisku. „Je to stabilný príjem 700.000 korún ročne po dobu najmenej 25 rokov, ako dlho sa zaviazali elektrárne prevádzkovať, “ zdôraznila starostka s tým, že za peniaze plánujú v Andělke postaviť kanalizáciu, ktorá tam chýba. Obec hospodári v tomto roku s rozpočtom 14 miliónov korún.
Veterných elektrární mohlo byť v okolí obce Andělka podstatne viac. Chcel ich tam stavať súkromný investor, ktorý vlani v marci vydražil 120 hektárov polí a lúk, les a rybník aj poľnohospodársku usadlosť a ďalšie nehnuteľnosti skrachovaného miestneho podnikateľa Petra Wintera. Zo zámeru ale vzišlo a v ďalšej dražbe potom pozemky kúpila poľnohospodárska spoločnosť GRAIN, ktorá sa špecializuje na ekologické poľnohospodárstvo.
ČTK, energia