Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
lany solarnych panelov
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ steel & silicon (licencia Creative Commons)
11. mája 2011 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Bulharsko schválilo „kladivo na zelenú energiu“

Bulharská vláda sa rozhodla dať stop výrobe elektriny z OZE. V súčasnosti v Bulharsku rastú veterné parky a slnečné elektrárne ako huby po daždi. Vláda sa preto obáva, že v dôsledku toho elektrina v krajine výrazne zdražie. Zastaviť tento trend má nová legislatíva.

Bulharsko sa v posledných rokoch stáva atraktívnou krajinou pre investorov do obnoviteľných zdrojov energie na Balkáne. V minulosti vlády vytvorili legislatívne  podmienky pre túto činnosť. Elektrická energia z nich sa preto vykupuje za veľmi výhodné ceny a jej producenti dostali od štátu dlhodobé garancie na jej odber. Preto domáci a zahraniční investori už vložili nemalé prostriedky do budovania veterných parkov a slnečných elektrární.

Obrat štátnej politiky pri podpore OZE

Vláda dospela k záveru, že ekologických energetických projektov je už priveľa. Obáva sa, že zastaraná rozvodná sieť bude preťažená a v dôsledku drahej „ekologickej“ elektriny prudko vzrastú účty zákazníkov. Parlament nedávno schválil vládnu novela energetického zákona, ktorý búrlivý rozvoj sektora zdecimuje.

Kým Štátna energetická spoločnosť (NEK) platí jadrovej elektrárni Kozloduj za megawatthodinu elektrickej energie vyše 20 eur, majiteľom veterných parkov dáva asi 80 a vlastníkom solárnych zdrojov 380 eur. Koneční spotrebitelia elektriny majú zatiaľ v dôsledku príspevkov na ekologické zariadenia vyššie mesačné účty o 1,9 %.

Šéf vlády verí skôr jadrovej energetike

Premiér Bojko Borisov však uprednostňuje jadrovú energetiku. Druhá atómová elektráreň by mala stáť pri Dunaji v Belene.

Novým zákonom sa stanovuje, že sa obdobie garantovaného výkupu energie z veterných parkov za zvýhodnené ceny skracuje z 25 na 20 rokov a zo solárnych elektrární z 15 na 12 rokov. Časom by sa mal zaviesť aj poplatok za prevod elektriny z ekologických zariadení do rozvodnej siete.

Raz ročne bude vládna komisia pre energiu a vodné hospodárstvo rozhodovať o nákupnej cene elektriny a stanovovať aj ďalšie podmienky na výkup zelenej energie.

Šéf bulharského združenia prevádzkovateľov veterných parkov Sebastian Noethlichs o zákone povedal, že nevytvára vhodné podmienky pre investície v sektore. Nijaká banka nedá investorovi úver, ak nebude vedieť, či sa náklady vrátia so ziskom. Dúfa, že Európska komisia zaujme k zákonu odmietavé stanovisko, lebo podľa jeho názoru je v rozpore so smernicami EÚ

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.