Die Welt: O jadre treba diskutovať s rozvahou
Krajiny sa môžu rozvíjať aj bez jadrových elektrární, ale panická jadrová politika a jej nepremyslená rýchla realizácia skrýva v sebe nebezpečenstvá pre ekonomiku. píše nemecký Die Welt v úvahe o budúcnosti jadrovej energetiky po havárii na elektrárni vo Fukušime. Varuje, že zbrklá protijadrová politika môže priniesť nedozerné vysoké náklady pre všetkých.
Odporcovia jadro kritizujú, ale neponúkajú náhradu
Diskusia o skončení výroby elektrickej energie z jadra sa v Nemecku ešte stále vedie vášnivo. Väčšina Nemcov nemá dobrý pocit, keď ide o jadrovú energiu. Napokon v „jadrovej energii“ sa ukrýva rovnaká sila ako v „atómovej bombe“, ktorá krajinu počas studenej vojny ohrozovala mimoriadne silno, identifikuje predsudky Die Welt. Fotografie z Fukušimy a Černobyľu sú vodou na mlyn kritikov tohto zdroja energie.
Avšak heslo „Atomkraft – nein, danke“ (Jadrová energia – nie vďaka), ktoré je mottom odporcov jadrova v Nemecku, nedáva odpoveď na otázku, ako má krajina kryť spotrebu elektrickej energie, keď nebude prevádzkovať 17 jadrových blokov. Odpoveď na ňu je však pre vysoko rozvinutú, exportne zameranú, priemyselnú a najmä surovinovo chudobnú krajinu rozhodujúca.
Zabúda sa, dodávka elektriny nie je samozrejmosť
Priemerná nemecká domácnosť, ktorá má štyroch členov, spotrebuje ročne 4 tis. kWh energie.
Mnohí analytici tvrdia, že unáhlené rozhodnutie o rýchlom a nezvratnom odstavení jadrových blokov skrýva veľké riziká. Krajina už desiatky rokov nemá skúsenosti s tým, ako zničujúco pôsobia veľkoplošné výpadky v dodávkach elektrickej energie. Za celkom samozrejmé každý obyvateľ Nemecka pokladá, že kedykoľvek možno kúriť, variť a sledovať televízne vysielanie.
Rozhodujúca časť pracovných miest závisí od hladkého fungovania dodávky elektriny. To, že japonská ekonomika po prírodnej katastrofe pocítila rozsiahle poruchy v dodávkach prúdu, mimoriadne priťažilo mnohým firmám. Nedostatok elektriny v uplynulých týždňoch výrazne prispel k silnému poklesu konjunktúry. A aké dôsledky má nedostatok elektrickej energie pre nemocnice alebo finančné ústavy, to si vie každý predstaviť, pripomína Die Welt.
Život bez jadra je možný, ale drahý
Je isté, že ekonomika môže existovať aj bez jadrovej energie. Ale potom si nemožno dopriavať luxus najmä slimačieho tempa budovania rozvodnej siete alebo luxus námietok proti tepelným elektrárňam, ktoré oxidmi uhlíka zaťažujú životné prostredie.
S rozchodom s jadrovou energiou súvisia aj ďalšie nevyhnutné náklady. Môže ich predstavovať zníženie tempa hospodárskeho rastu, ale aj náklady, ktoré musia znášať obyvatelia. Viac ako 100 dodávateľov elektrickej energie v Nemecku už zvýšilo jej cenu pre konečných spotrebiteľov. Rozpätie je od 1,2 % až po 14,1 %, pričom väčšinou zdraženie elektriny dosiahlo prírastok viac ako 5 %.
Jestvuje priveľa závažných argumentov, aby ľudia pri rozhodovaní o jadrovej politike zachovali chladnú hlavu a aby nereagovali panicky skratovo, uzatvára nemecký denník Die Welt.
TASR, energia