Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
moderný ekologický dom domácnost
Foto: ilustračné, GettyImages
26. júna 2024 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

V júli znova štartuje projekt Zelená domácnostiam, pre nízkopríjmové domácnosti pripravili projekt Zelená solidarita

Slovenské domácnosti sa konečne dostanú k dotáciám za kúpu a inštaláciu malého obnoviteľného zdroja energií (OZE). Ako informovala na tlačovej besede ministerka hospodárstva Denisa Saková, v júli sa spustí aktivácia žiadostí zhotoviteľmi a vydávanie poukážok.

Domácnostiam, ktoré si už v rámci pokračovania projektu Zelená domácnostiam nainštalovali malý OZE, začnú poukážky preplácať od znovu spustenia projektu, teda od júla. Celkovo ide o zhruba 40 miliónov eur. „Proces sme nastavili tak, aby sme to zvládli,“ zdôraznila Saková.

K dotáciám na malé OZE sa dostane širší okruh domácností. Štátnu podporu budú môcť totiž získať aj domácnosti, ktoré si doteraz nemohli pre svoj nízky príjem dovoliť kúpiť fotovoltické panely, kotly na biomasu či slnečné kolektory. Ide o projekt Zelená solidarita.

V tomto projekte sa domácnosť dostane až k 90 % oprávnených nákladov na kúpu a inštaláciu spomínaných malých OZE. Nízkopríjmová domácnosť môže získať dotáciu až 6-tisíc eur. Z výzvy Zelená solidarita bude môcť žiadať dotáciu domácnosť, v ktorej jedna dospelá osoba má ročný čistý príjem do 6 450 eur, ďalšie dospelé osoby do 4 515 eur a nezaopatrené dieťa 2 902 eur. Na tento projekt vláda vyčlenila približne 30 miliónov eur.

Aj domácnosti z Bratislavského kraja

SIEA plánovala domácnostiam začať preplácať poukážky v pokračovaní projektu Zelená domácnostiam v prvom štvrťroku tohto roka. Termín sa však trochu pre schvaľovanie nových kritérií a technické problémy novej vlády posunul.

Domácnosti si mohli nechať malý obnoviteľných zdroj energií nainštalovať od 30. októbra 2023. Na poukážky pre domácnosti je vyčlenených 151,6 milióna eur. O prostriedky sa budú môcť uchádzať aj domácnosti z Bratislavského kraja.

Domácnosti v rodinných domoch, ale aj v bytových domoch budú môcť získať dotáciu na kúpu a inštaláciu fotovoltických panelov, slnečných kolektorov, tepelných čerpadiel kotlov na biomasu či veterných turbín. Domácnosť v rodinnom dome môže získať dotáciu aj vyše 4 000 eur.

Stopka tuhým palivám

V novom projekte sa zásadne mení spôsob zvýhodnenia, ktorý zohľadňuje, či inštalácia prispieva k zlepšovaniu životného prostredia. Zvýšením základnej sadzby o 15 % budú zvýhodnené domácnosti, ktoré prestanú využívať tuhé palivá, napríklad kotol na uhlie alebo kotol na biomasu, alebo domácnosti, ktoré si nechajú nainštalovať v oblastiach s riadením kvality ovzdušia bezemisné zariadenie, teda tepelné čerpadlo, slnečný kolektor, fotovoltický panel alebo veternú turbínu.

Naďalej bude platiť podmienka, že poukážka môže pokryť maximálne 50 % z nákladov na kúpu a inštaláciu zariadenia. Najviac podpora stúpla pri fotovoltických systémoch v prípade domácností, ktoré majú vyššiu spotrebu.

Vyššia spotreba

Maximálny výkon, na ktorý bude bežne poskytovaný príspevok, je obmedzený na 3 kilowatty (kW) s príspevkom 1 725 eur. Ak domácnosť preukáže vyúčtovacou faktúrou vyššiu spotrebu ako 3 000 kW za rok, môže byť maximálny podporovaný výkon až 7 kW.

V prípade tepelných čerpadiel je podporovaný výkon do 10 kW a pri zohľadnení zvýhodnenia je maximálny príspevok 4 370 eur.

Pri slnečných kolektoroch s výkonom 4 kW je najvyšší príspevok 2 300 eur. Pri kotloch na biomasu, ktorých sa zvýhodnenie o 15 % netýka, zostáva maximálny príspevok na 10 kW v sume 1 500 eur.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.