Nízkoenergetické budovy: Veľké úspory po malých krokoch
Spojenie „nízkoenergetická budova“ sa v myslení slovenskej spoločnosti donedávnaobjavovalo skôr ako zelená vízia budúcnosti či výsada bohatých. Informácie, ktorék nám prúdia z okolitých krajín a rôznych slovenských aj európskych inštitúcii všakdokazujú opak. Úspory, ktoré budovy prinášajú, sa významne zúročujú v peňaženkách,v našom okolí, prírode a v neposlednom rade aj v komfortnejších podmienkach pre život vsamotných domácnostiach. Aby sa vám aktivity, ktoré vedú k dosiahnutiu úspor v budoveoplatili, je nevyhnutná rada odborníka. S energetickým poradcom Západoslovenskej energetiky Miroslavom Danišom sme sa rozprávali o konkrétnych podmienkach a možnostiach ponúkaných slovenským trhom.
Aký význam zohrávajú klimatické a prírodné podmienky pri výstavbenízkoenergetických budov a maximalizácii úspor energie?
Niektoré determinanty, ktoré ovplyvňujú výšku spotreby energie v dome alebo v bytenevieme ovplyvniť, ale mnohé vieme využiť v náš prospech. Je zrejmé, že klimaticképodmienky sú na území Slovenska rôzne. Vo Vysokých Tatrách znamenajú väčšie nákladyna vykurovanie, a obyvatelia chladnejších lokalít musia významnejšie zatepliť. Rovnako sazohľadňujú aj poveternostné pásma. Omnoho zaujímavejšie sú zákonitosti prírody, ktorédokážeme využiť v náš prospech. Stačí dom len správne nasmerovať. Okná otočené na juhalebo na juhozápad predstavujú tepelné solárne zisky, ktoré vstupujú do domu z vonkajšiehoprostredia. V preklade to znamená, že dobre navrhnutý dom, ktorý je správne zasadený doprostredia, maximalizuje úspory energie potrebné na jeho prevádzku.
Prejdime k aspektom, ktoré vieme pri stavbe či rekonštrukcii domu ovplyvniť. Dôležitýje výber správnych materiálov. Ktoré izolačné materiály by ste v rámci skladbyobvodového plášťa v nízkoenergetickom dome odporučil?
Slovenský trh ponúka dva výkonom príbuzné izolačné materiály. Polystyrén a minerálnuvlnu. Všetky ostatné majú nižší tepelný odpor ako spomínané dva materiály. Pre porovnanie,centimeter minerálnej vlny, alebo polystyrénu vytvorí tepelný odpor ako jedna celá tehla. Minerálna vlna izoluje trochu lepšie ako polystyrén. Rozdiel však nie je významný. Pri výstavbe budov vyšších ako 22 metrov sa zohľadňuje aj protipožiarne hľadisko. Minerálna vlna má, na rozdiel od polystyrénu aj zvukovo izolačné vlastnosti. Naopak ak vlna zvlhne, spľasne a prestáva mať dobré izolačné účinky. Oba izolačné materiály sú aj napriek malým nedostatkom pri stavbe nízkoenergetických budov najbežnejšie využívané. Ideálna hrúbka materiálu by nemala presiahnuť 20 cm. Nad 20 cm musíme uvažovať nad podporným systémom, ktorým by sme polystyrén prichytili. Často sa tiež stretávam s tým, že si domácnosti dávajú zatepliť len jednu stenu. Neuvedomujú si, že teplo ide po celej stene, preto je výsledný efekt taký, ako keď si v zime oblečiete kabát, ale nezapnete ho. Tento spôsob zatepľovania neodporúčam.
„Korunou“ úsporného domu je strecha. Stavitelia sa zhodujú, že všetky typy striech majú svoje výhody aj nedostatky a je ich zložité posúdiť. Aké parametre musíme pri výbere strechy zohľadniť?
Vo všeobecnosti môžeme povedať, že najlepšia strecha je tá, ktorá účinne obmedzí tepelné straty. Jej základnú skladbu by mala tvoriť parozábrana, minerálna vlna ako tepelnoizolačná vrstva, paropriepustná fólia, odvetraná medzera a strešná krytinaNa tepelnú izoláciu strechy je vhodná objemovaná minerálna vlna. Nie tvrdená, s ktoroupracujeme na obvodových stenách. Hrúbka materiálu by nemala byť menšia ako 22 cm.Ak majiteľ zvažuje vsadiť do strechy strešné okná, mal by počítať so zníženou kvalitou nízkoenergetického a pasívneho domu.
Na čo by sme mali myslieť po zateplení budovy?
Dôležitým prvkom pri výstavbe energeticky úsporného domu sú otvorové konštrukcie.Oknami a dverami uniká často množstvo tepla, a preto by sa ani tu výber nemal podceniť.Ich plocha je síce občas relatívne malá, ale tepelné straty sú významné. Naším zákazníkom radím obrátiť sa na renomovaných výrobcov. Okná by mali mať početný komorový systém, s prirodzeným prevetrávaním. Vzduch má tú vlastnosť, že čím je teplejší tým viac vodných pár obsiahne. V miestnostiach, v ktorých prišlo k výmene okien, ktoré viac bránia výmene vzduchu ako staré a neboli zateplené môže v miestach s menšou intenzitou výmeny vzduchu dochádzať k vzniku plesní.
Postup pri rekonštrukcii by mal byť nasledovný: zateplenie, výmena okien, výmena vykurovacieho zdroja. Zateplenie objektu vytvára podmienky na zabudovanie nového vykurovacieho zdroja s nižšou vykurovacou záťažou. Na rozdiel od veľkých priemyselných kotlov, kotly určené pre domácnosti nedokážu meniť a prispôsobovať geometriu plameňa podľa vonkajšej teploty. Preto ak je pôvodný kotol predimenzovaný, rýchlo sa dosiahne prevádzková teplota, a teda sa často vypína. Pri vypnutí sa kotol ochladzuje, čím účinnosť takéhoto zariadenia klesá a zároveň sa skracuje aj životnosť jeho komponentov.