Ministerstvo hospodárstva plánuje do modernizácie prenosovej sústavy na dodávku elektriny investovať 83 miliónov eur
Modernizácia prenosovej sústavy na dodávku elektriny bude Slovensko stáť 83 miliónov eur. Ministerstvo hospodárstva SR podpísalo v utorok zmluvy so spoločnosťou Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a. s. (SEPS) na modernizáciu a digitalizáciu prenosovej sústavy v hodnote 83 miliónov eur.
Z tejto sumy pôjde 45 miliónov eur na zvýšenie transformačného výkonu v lokalite Senica a 38 miliónov eur na modernizáciu prenosových vedení v dĺžke takmer 254 kilometrov po celom Slovensku. Finančné prostriedky sú vyčlenené z Plánu obnovy a odolnosti SR.
Samostatné projekty
„Modernizácia a digitalizácia našej prenosovej sústavy je kľúčová pre zabezpečenie stabilnej a spoľahlivej dodávky elektrickej energie pre všetkých užívateľov. Investície do zvýšenia transformačného výkonu a zlepšenia infraštruktúry nám umožnia lepšie integrovať obnoviteľné zdroje energie a znížiť negatívny vplyv na životné prostredie,“ uviedla podpredsedníčka vlády a ministerka hospodárstva SR Denisa Saková.
Zmluva zahrňuje dva samostatné projekty, prvý z nich sa zameriava na zvýšenie transformačného výkonu v lokalite Senica z pôvodných 200 MVA na 350 MVA. Tento projekt by mal skončiť v apríli 2026, umožní tak spoľahlivé napájanie distribučnej sústavy, väčšiu kapacitu pre nové pripojenia obnoviteľných zdrojov energie a zlepší kvalitu dodávky elektriny.
Druhý projekt
Druhý projekt sa zameriava na modernizáciu vedení v dĺžke skoro 254 kilometrov, vrátane výmeny izolačných prvkov, spínacích zariadení a vodičov vedenia. Tento projekt, plánovaný na dokončenie v marci 2025, zvýši prúdové zaťaženie, bezpečnosť a spoľahlivosť prenosovej sústavy.
„Elektroenergetická infraštruktúra bola na Slovensku navrhnutá v 50. a 60. rokoch minulého storočia. Požiadavky na zelené zdroje výroby, snaha o dekarbonizáciu, objem spotreby a technológie prenosu a distribúcie každým rokom rastú. Preto je nevyhnutné investovať do projektov, ktoré zvýšia kapacitu prenosovej sústavy, a tým aj jej bezpečnosť a spoľahlivosť. To zároveň umožní pripojenie väčšieho množstva obnoviteľných zdrojov elektrickej energie, ale aj rast cezhraničného obchodu s elektrinou,“ zdôraznil predseda predstavenstva a generálny riaditeľ SEPS Martin Magáth.