Zlepšiť podmienky pre investície do čistej energie v budovách a ich obnovy majú desiatky opatrení
Zástupcovia stavebného sektora, štátnej správy, samospráv, akademickej obce a investori v Bratislave predstavili Zelenú dohodu pre budovy, ktorá je výsledkom trojročnej spolupráce.
Takmer päťdesiat navrhnutých konkrétnych opatrení má v praxi pomôcť vytvoriť priaznivejšie podmienky pre investície do čistej energie v budovách a mestskej mobilite, vrátane obnovy budov na bezemisné.
Zväz stavebných podnikateľov Slovenska (ZSPS) o tom v utorok informoval s tým, že strategický materiál Zelená dohoda pre budovy je vyvrcholením dialógu zainteresovaných subjektov v rámci okrúhleho stola, ktorý je súčasťou iniciatívy Európskej komisie (EK).
Jej predstavenie sa uskutočnilo len deň po oficiálnom spustení novej iniciatívy Európskej aliancie pre financovanie energetickej efektívnosti (EEEFin), ktorú v Bruseli usporiadala komisárka Kadri Simson.
Klimaticky neutrálne stavebníctvo
„Takto nadobudnutá konkurencieschopnosť vytvára atraktívne prostredie pre súkromné investície do výstavby nových, ako aj do obnovy už existujúcich budov, a mestskej infraštruktúry, ktorá je základom pre udržateľný rozvoj v mestách a urbanizovaných regiónoch,“ vysvetlil prezident ZSPS a koordinátor projektu Pavol Kováčik.
Klimaticky neutrálne budovy a mobilita prinášajú stavebníctvu množstvo výziev, čo si vyžaduje technologické a sociálne inovácie, ako aj značné finančné zdroje. „Dosiahnutie klimaticky neutrálneho stavebníctva bude nutnosťou a vyžaduje, aby bola implementácia inovatívnych bezemisných a digitálnych technológií jednou z priorít. Pretrvávajúca zotrvačnosť praxe minulosti mimoriadne komplikuje a brzdí zavádzanie tak potrebných inovácií v stavebníctve,“ priblížil.
Problematická je podľa Pavla Kováčika aj nízka produktivita práce v stavebníctve. Na to, aby rástla, je nevyhnutné spriemyselnenie stavebnej výroby, robotizácia, či aktívne zapájanie autonómnych alebo modulárnych systémov, ktoré je možné využiť nielen pri stavbe nových budovách, ale aj pri obnove starších.
Vytváranie podmienok
„Náročné európske požiadavky na dosiahnutie vysokej úrovne energetickej efektívnosti nie je možné splniť bez vytvorenia vhodných podmienok na rozvoj a digitalizáciu slovenského stavebníctva a energetiky,“ upozornila generálna riaditeľka Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA) Ľubica Šimková.
Ako poznamenala, cestovné mapy s odporúčaniami, ako postupovať, aby Slovensko splnilo ciele Európskej Zelenej dohody, sú hotové. „Avšak sme len na začiatku, teraz bude dôležité uviesť plán do praxe a spoločne vybudovať systém, ktorý priláka udržateľné energetické investície,“ dodala.
Delená dohoda
Zelenú dohodu pre budovy podporilo 80 organizácií zastupujúcich kľúčových zástupcov stavebníctva, dodávateľských odvetví, finančného sektora, štátnej a verejnej správy, ako aj odborných, priemyselných a vysokých škôl a mimovládnych organizácií.
„Prax potvrdzuje, že okrúhle stoly majú pri spolupráci stakeholderov svoj nespochybniteľný význam a vytvárajú skvelý predpoklad aj na realizáciu ďalších, nadväzujúcich, aktivít v oblasti financovania energetickej efektívnosti,“ podotkol Pavol Kováčik. Označil za nevyhnutné, aby táto skupina pokračovala v aktívnom dialógu o implementácii prijatých opatrení, ako aj o nových úlohách, ktoré budúcnosť prinesie.