ENERGIA: Zdražovanie ropy by mohlo viesť k spomaleniu svetovej ekonomiky
„Mnohí analytici považujú formálnu reakciu Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) na jej zdražovanie za nepravdepodobnú,“ uvádza sa v správe IEA, podľa ktorej je tak menší priestor na zníženie ceny čierneho zlata, čo môže mať negatívny vplyv na dopyt po komodite aj rast svetového hospodárstva.
Agentúra upozorňuje, že ak sa ceny ropy udržia nad hranicou 100 USD (69,28 eur) za barel, globálna ekonomika v tomto roku expanduje menej, ako sa očakáva. Štatistické údaje za január a február 2011 totiž naznačujú, že zdražovanie ropy už začína škodiť dopytu. IEA zaregistrovala spomalenie jeho rastu v USA a v ázijsko-tichomorskom regióne. Napriek tomu agentúra zatiaľ ponechala svoj odhad zvyšovania dopytu po rope v tomto roku nezmenený a predpovedá, že oproti vlaňajšku stúpne o 1,6 % na 1,4 milióna barelov denne.
„Sme celkom na začiatku cyklu. Ceny ropy sa pohybujú nad hranicou 100 USD/barel len jeden štvrťrok. Očakávame, že potrvá šesť až 12 mesiacov, kým bude ich negatívny vplyv na ekonomiku trvalý,“ vyhlásil šéf ropnej divízie IEA David Fyfe. Dodal, že zníženie dopytu po rope v niektorých ázijských krajinách môže vyvážiť výrazný nárast záujmu o komoditu v Japonsku, ktoré hľadá náhradu za výpadok produkcie elektriny z jadra po ničivom zemetrasení.
Preto podľa Fyfa aj napriek prvým signálom o negatívnom vplyve zdražovania ropy na dopyt po komodite je zatiaľ predčasné predpovedať, ako sa vyvinie situácia za celý rok.
IEA však znepokojuje aj zníženie produkcie a dodávok ropy. Celosvetový objem jej ťažby v marci klesol o zhruba 0,7 % na 88,27 milióna barelov/deň pre konflikt v Líbyi. „Čisto hypoteticky, ak sa bude svetová produkcia pohybovať okolo marcovej úrovne do konca roka 2011, skladové zásoby členov OECD sa v závere decembra môžu prepadnúť na najnižšiu úroveň za 5 rokov,“ tvrdí IEA.
OPEC má však dostatočné voľné kapacity, ako sa ukázalo v prípade Líbye, keď Saudská Arábia bez problémov nahradila jej výpadok v ťažbe komodity.
IEA na záver dodáva, že štáty, ktoré nie sú členmi OPEC, zvýšili v marci produkciu ropy o 0,2 milióna barelov na 53,3 milióna barelov denne napriek štrajkom v Jemene, Ománe, Gabone a na Pobreží Slonoviny.
Informovala o tom agentúra Reuters.
(1 EUR = 1,4434 USD, 1 barel = 159 litrov)
1 bal ed
Copyright © TASR 2011