Na Sibíri sa rodí projekt prenosu energie z Mesiaca
Ruskí a americkí vedci pracujú na projekte slnečných batérií umiestnených na povrchu Mesiaca, z ktorých by energiu na Zem dopravovali laserové lúče. Z ruského Novosibirska to oznámila agentúra ITAR-TASS. Spolu s odborníkmi z domáceho oddelenia Ruskej akadémie vied na projekte pracujú vedci z Houstonskej univerzity v Texase.
Podľa riaditeľa novosibirského vedeckého pracoviska Olega Pčeljakova budú slnečné batérie rozmiestnené na veľkej ploche Mesiaca a získaná energia bude nasmerovaná na Zem. Batérie majú byť vyrobené na báze špeciálnych polovodičových kryštálov, ktoré však zatiaľ neexistujú. Ich vývoj má zabezpečiť špeciálne vákuové laboratórium, ktoré je podľa informácií vo fáze dokončovania.
Sústredený laserový lúč bude prijímať a spracovávať pozemné pracovisko tak, aby nebola poškodená okolitá príroda, uviedol Pčeljakov. S časovým harmonogramom projektu sa ruský vedec nezveril.
Myšlienka prenosu slnečnej energie z Mesiaca nie je nová, v USA sa objavila už v roku 1984. Mesiac pravdepodobne dostáva zo Slnka dávku energie v objeme asi 13.000 terawattov. Podľa houstonského odborníka Davida Criswella, otca myšlienky energetického prenosu z Mesiaca na Zem, by obyvatelia modrej planéty mohli uzavrieť všetky elektrárne na fosílne palivo, keby dokázali „ukradnúť“ čo i len jedno percento z tejto energie.
ČTK, energia