Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Rybarik vychodoslovenska distribbucna.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.vsds.skut/p/z1/dYzBDoIwEES_hiu71KrEWxNPIDFyAfdiiimFiF1SqiR-vSSeTHRub_JmgKAGcvrZWx16dnpY-EybS672IpGpyLHI1qgKqcpTKZOj2EIFBLQo-CcKIQOyAzefN-WaVWqBvGmNNz5--KXuQhinXYQRzvMcW2Y7mPjK9wh_TTqeAtTfJow39zqYSr0B65fI7w!!/dz/d5/L0lDU0lKQ2dwUkEhIS9JRFJBQUlqSVFJS21waW8hLzRKQ2lqc1lwTWhUalVFZyEvWjdfS0FEMjE0ODJLMDE3MDBRVEpCREhVSTIwSTIvWjZfS0FEMjE0ODJLMDE3MDBRVEpCREhVSTIwMjQvd2lraVBhZ2UvMzk4NzIxMDQx/
30. júla 2023 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Na energetikov útočili čajkovité vtáky, Východoslovenskí energetici ich aj napriek tomu uchovali

Šesť čajkovitých vtákov si začiatkom leta netradične vyhliadlo strechu budovy spoločnosti Východoslovenskej distribučnej (VSD) na Teplárenskej ulici v Košiciach a začali ju vo veľkom okupovať.

Okrem hluku znepríjemňoval Rybár riečny každodenný život energetikov aj útočným správaním. Bežným javom bolo prechádzať medzi budovami či od parkoviska s dáždnikmi aj v slnečnom počasí, keďže vtáky sa začali správať mimoriadne majetnícky a nepriateľsky voči ľuďom. Energetici ich napriek agresivite uchovali.

S odborníkmi sme našli riešenie, ako rešpektovať, že sme rybárom riečnym padli do oka, aj sa postarať o bezpečnosť ľudí, ktorí v tejto lokalite pracujú či sú len občasnými návštevníkmi. V tomto smere vyjadrili odborníci uznanie, že sme znášali vznetlivých rybárov a nechali ich vypiplať mladého jedinca,“ povedala pre agentúru SITA hovorkyňa VSD Andrea Forbergerová.

Rybár riečny hniezdi výlučne na piesčitých a kamenistých ostrovoch a štrkových laviciach. Výborná potravinová ponuka rýb v rieke Hornád a blízkosť Šeligovho jazera podľa odborníkov sú dôvodom, že sa rybárom zapáčila plocha strechy budovy VSD. Pripomínala im totiž svojím materiálom a povahou „ostrov“ uprostred priemyselnej džungle. Hniezdenie na streche budovy je, podľa dostupných informácií, na Slovensku raritou.

Aktuálne, keď už mláďa povyrástlo a má sa k svetu, dokonca skúša samo lietať, sú už dospelé rybáre menej agresívne, respektíve viac sa zžili s miestnou komunitou. Predpokladáme, že v nasledujúcich týždňoch opustia všetci hniezdo. Tento druh sa vyskytuje na Slovensku len od apríla do septembra a potom odlieta a zimuje v západnej a južnej Afrike. Nie je však vôbec vylúčené, že o rok sa vrátia späť a možno aj v hojnejších počtoch,“ dodal ornitológ Peter Krišovský. Samička Rybára riečneho znáša len jeden až štyri vajíčka. Ide o chránený živočíšny druh so spoločenskou hodnotou dvetisíc eur za jedinca.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.