Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Europoslanec Robert Hajšel sa stal hlavným spravodajcom Európskeho parlamentu (EP) pre vytvorenie tzv. Európskej vodíkovej banky
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SITA/Kancelária europoslanca Roberta Hajsela
21. júla 2023 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

V európskom výbore pre energetiku schválili reformu trhu s elektrinou, slovenský europoslanec bol proti

Európsky parlament vo svojom výbore pre energetiku a priemysel schválil tento týždeň reformu trhu s elektrinou. Tá by mala zabrániť opakovaniu veľkých skokov cien energií a poskytnúť stabilnejšie trhové prostredie výrobcom a väčšiu ochranu aj zraniteľným domácnostiam. Jeden slovenský europoslanec reformu nepodporil.

Europoslancami schválená reforma, ktorú prerokúvajú aj ministri členských krajín EÚ v Rade, ustanovuje nové pravidlá využívania takzvaných obojsmerných kontraktov o rozdiele, ktoré by výrobcom mali zabezpečiť istú úroveň príjmov nezávisle od cenových výkyvov na trhu a v prípade vysokých trhových cien by sa nadmerné výnosy mali prerozdeliť medzi koncových využívateľov. Istú ochranu by tak mali dostať aj domácnosti.

Rozvoj OZE a jadrovej energie

Podstatou reformy je, že z výnosov týchto kontraktov by sa malo investovať najmä do rozvoja obnoviteľných zdrojov a jadrovej energie. V jej prípade sa to ale podľa verzie schválenej v europarlamente týka iba nových jadrových zdrojov.

Slovenský europoslanec Robert Hajšel (frakcia SD, kandidoval za Smer-SD) reformu trhu s elektrinou pri hlasovaní ako jediný poslanec zo Slovenska nepodporil a zdôraznil, že v tejto podobe nie je pre Slovensko výhodná.

Predlžovanie životnosti

Táto reforma totiž neobsahuje ustanovenia umožňujúce investíciami financovať upgrade už existujúcich jadrových elektrární, čo by dokázalo predĺžiť ich životnosť aj o 20 rokov,“ zdôvodnil svoje kroky Hajšel.

Možnosť investovať aj do existujúcich jadrových rektorov je podľa neho pre Slovensko veľmi dôležitá, keďže zatiaľ nepadli potrebné rozhodnutia, či sa na Slovensku bude investovať skôr do výstavby nových jadrových reaktorov, alebo do predlžovania životnosti starších reaktorov v Jaslovských Bohuniciach.

Elektrina z OZE

Slovensko si jednoducho ešte dlho nedokáže potrebné množstvo elektriny vyrobiť iba z obnoviteľných zdrojov. Bez jadra, ktoré sa dnes podieľa na výrobe elektriny viac ako 70 percentami si nemožno vyrovnávanie energetickej sústavy a ani ďalšiu dekarbonizáciu slovenskej ekonomiky ani predstaviť,“ zdôraznil Hajšel.

Podľa neho má ale všetky tromfy v rukách slovenská vláda, aby na rokovaniach Rady ministrov, ktoré budú v tejto veci pokračovať na jeseň, konečnú podobu reformy prispôsobila pre potreby našej krajiny.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.