Na posúdenie vplyvov na životné prostredie čaká 16 veterných projektov
V súčasnosti čaká aktuálne na posúdenie vplyvov na životné prostredie 16 veterných projektov. Investori sa naďalej sťažujú na zdĺhavú byrokraciu pri výstavbe veterných elektrární.
Ako uviedol riaditeľ Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) Ján Karaba, niektoré projekty čakajú na posúdenie vplyvov na životné prostredie až dva roky s výhľadom veľmi pomalého ďalšieho vývoja.
Pri veterných projektoch podľa SAPI chýba podpora zo strany štátu a predovšetkým ministerstiev hospodárstva a životného prostredia. „Chýba však aj politická podpora veternej energetiky, čo sa odráža aj na postojoch samospráv a obyvateľstva, ktoré sa veľmi často orientujú na základe politických stanovísk a vyhlásení,“ dodal Karaba.
Budovanie veternej energetiky
V priestoroch Zastúpenia Európskej komisie na Slovenku sa v stredu uskutočnil okrúhly stôl so zástupcami Európskej komisie z Bruselu, profesijných organizácií a developerov na tému naštartovania rozvoja veternej energetiky na Slovensku.
Špeciálnym hosťom bol Giles Dickson, generálny riaditeľ WindEurope a hlas veterného priemyslu v Európe. „V spolupráci s EÚ sme vo WindEurope pripravení Slovensku pomôcť s budovaním veternej energetiky,“ uviedol Giles Dickson.
Spolupráca na rozvoji
Pozitívne sa k rozvoju veternej energetiky postavil Peter Ludrovský z Únie miest a obcí Slovenska, ktorý potvrdil záujem únie spolupracovať na rozvoji veternej energetiky, ktorá tým získava dôležitú podporu aj smerom zdola, od miest a obcí.
Člen výkonného výboru SAPI Ján Lacko konštatoval, že je to smutné, ale aj v prípade rozvoja veternej energetiky Slovensko zaspalo.
„Súčasný stav je tragický a máme čo dobiehať. Dlho sme bojovali s nezáujmom autorít, no aj dnešný okrúhly stôl dokazuje, že sa veci dali do pohybu a problémy sa začínajú riešiť. Sme preto optimisti a dúfame, že chytíme správny vietor do plachiet,“ konštatoval Lacko.