ERÚ: Podomový predaj potrebuje jasné pravidlá
Energetický regulačný úrad (ERÚ) apeluje na zmenu v legislatívy v oblasti podomového predaja elektrickej energie a plynu. Súčasná energetická legislatíva podľa predsedu ERÚ Josefa Fiřta neumožňuje efektívne kontrolovať postup predajcov ponúkajúcich plyn a elektrickú energiu pri obchodných návštevách v bytoch a domoch.
„Je tu snaha, aby sa pri novele energetického zákona posilnili konkrétne právomoci regulačného úradu a ten by tým pádom mohol nastaviť akési základné predpisy o tom, čo musí zmluva (s predajcom energie) obsahovať, na čo sa musí brať zreteľ a čo tam byť nemôže,“ povedal Fiřt včera (6.4.) na seminári o novele energetického zákona v Poslaneckej snemovni.
Zmena pravidiel v prospech spotrebiteľa
Podľa predsedu ERÚ nie je postup podomových predajcov elektriny a plynu vždy čestný a niektorí zákazníci podpíšu zmluvu na odber energie bez toho, aby poznali všetky ich podmienky. V súčte všetkých kritérií sa totiž nová zmluva môže ukázať ako menej výhodná než tá u predchádzajúceho dodávateľa. „Spôsob podomového predaja by mal mať mať jasné pravidlá, ktoré pomôžu zákazníkovi,“doplnil Fiřt.
Podomový predaj elektriny a plynu pomáha k získavaniu klientov niektorým alternatívnym dodávateľom energie ako napr. Centropol Energy alebo Energetické centrum. Veľké firmy však postupy podomových predajcov často kritizujú.
Podomoví predajcovia si podľa generálneho riaditeľa ČEZ Martina Romana často vyberajú klientov, ktorí nie sú schopní poriadne posúdiť podmienky novej zmluvy. „Predajcovia im jednoducho naklamú veľa vecí a tí ľudia na to konto potom podpíšu zmluvu,“ povedal na seminári Roman. „Väčšiu ochranu zákazníkov, aby sa toto nestávalo, v každom prípade uvítame,” dodal.
Ďalšie navrhované zmeny
Novela má tiež zvýšiť práva spotrebiteľov v prístupe k informáciám o cenách energií. Zákazníci budú mať rovnako právo na odstúpenie od zmluvy pri zvýšení cien energie, či pri zmene iných zmluvných podmienok. ERÚ by okrem monitoringu nespravodlivých zmluvných podmienok mal tiež napr. po novom dohliadať na hospodársku súťaž. Mnohé kontrolné právomoci sa na ERÚ prevedú zo Štátnej energetickej inšpekcie.
Novela ďalej zavádza napr. oddelenie plynárenských spoločností od prevádzkovateľa prenosovej sústavy. Nové pravidlo síce umožňuje materskej spoločnosti ponechať si prevádzkovateľa prepravnej sústavy vo svojom vlastníctve, výrazne sú však obmedzené jej vlastnícke práva.
Novela energetického zákona súvisí s prijatím tretieho energetického balíčka EÚ. Poslanecká snemovňa by mala novelu posudzovať v druhom a treťom čítaní na svojom aprílovom zasadnutí.
ČTK, energia