Slovenský trh je medzi dodávateľmi energií málo konkurenčný, konštatuje ÚRSO
Slovenský trh s dodávkami elektriny a plynu je medzi dodávateľmi málo konkurenčný. To má negatívny vplyv na odberateľov. Vyplýva to z marcového prieskumu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), ktorý si posvietil na zverejnené cenníky dodávateľov za dodávky elektriny a plynu pre koncových odberateľov mimo kategórie domácností.
„Náš prieskum sa zameral na cenníky dodávky elektriny a plynu pre regulovaných aj neregulovaných odberateľov, ktoré sú zverejnené na webových sídlach dodávateľov. Cieľom prieskumu bolo preskúmať mieru prehľadnosti a aktualizácie zverejnených cenníkov vo svetle znižovania trhových cien energií. Cenníky by mali poskytnúť dostatočné informácie pre odberateľov, aby mohli zvážiť výhodnosť, respektíve nevýhodnosť, ich existujúcich zmluvných cien, ako aj prípadnej zmeny dodávateľa,“ uviedol predseda ÚRSO Andrej Juris.
Zároveň by zverejnené cenníky mali podľa jeho slov poskytnúť informácie o cenových parametroch pre účely kompenzácií v schémach Ministerstva hospodárstva SR.
Rôznorodosť a nejednoznačnosť
Regulačný úrad okrem iného z prieskumu zistil, že nízka miera aktualizácie cenníkov pre regulovaných aj neregulovaných odberateľov indikuje snahu niektorých dodávateľov o maximalizáciu kompenzácií zo štátneho rozpočtu napriek nižším nákladom na energie pre nových odberateľov.
„Rôznorodosť a nejednoznačnosť označovania zverejnených cenníkov vytvára otázniky pri ich použití v rámci výpočtu kompenzácií v schémach ministerstva hospodárstva, ktorý cenník je používaný pre účely výpočtu kompenzácií,“ podotkol hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.
Ochrana zraniteľných odberateľov
Niektorí dodávatelia podľa regulátora naďalej umožňujú odberateľom vstúpiť do regulovanej dodávky aj počas roka 2023, čo navyšuje už pomerne značnú množinu nových regulovaných odberateľov, ktorí pribudli počas a v závere minulého roka.
„Úrad pozitívne vníma snahu o ochranu zraniteľných odberateľov, avšak pre týchto nových odberateľov dodávatelia pravdepodobne dokupujú elektrinu a plyn pri súčasných nízkych trhových cenách. Ťažko si totiž predstaviť, že dodávateľ nakúpil elektrinu alebo plyn v lete minulého roka pre odberateľa, ktorý mu pribudol do portfólia v týchto dňoch alebo týždňoch. To indikuje, že náklady na nákup elektriny a plynu pre regulovaných odberateľov sú pravdepodobne nižšie ako náklady reflektované vo zverejnených zmluvných cenníkoch,“ dodal Igaz.
Produkty a ceny dodávky elektriny a plynu
Produkty a ceny dodávky elektriny a plynu pre neregulovaných odberateľov nie sú podľa regulačného úradu aktívne ponúkané a u viacerých dodávateľov nie sú vôbec zverejnené, prípadne nie sú priebežne aktualizované napriek zásadným poklesom trhových cien elektriny a plynu od začiatku roku 2023.
„Na druhej strane, úrad pozitívne vníma skutočnosť, že SPP a niekoľko menších dodávateľov v sledovanej vzorke od začiatku tohto roka už niekoľkokrát aktualizovali cenníky, reflektujúc pokles trhových cien energií,“ doplnil Igaz.
Nejednoznačnosť zákonných ustanovení
Niektorí dodávatelia podľa ÚRSO využívajú nejednoznačnosť zákonných ustanovení na zabránenie odberateľom zmeniť dodávateľa počas kalendárneho roka. Takéto konanie podľa názoru úradu zásadne obmedzuje konkurenciu medzi dodávateľmi a znižuje tlak na aktualizáciu zmluvných cien dodávky elektriny a plynu, ktoré by lepšie odrážali súčasné trhové ceny.
„V súčasnosti vykonávame podrobné prešetrovanie parametrov dodávky elektriny a plynu a budeme informovať o ďalšom postupe. Zároveň úrad spracoval viacero odporúčaní na úpravu legislatívy s cieľom posilniť konkurenciu medzi dodávateľmi elektriny a plynu v prospech odberateľov a znížiť riziká pre využitie verejných zdrojov v energetických kompenzačných schémach,“ uzavrel Juris.