Nemecká tlač: O uzavretí ôsmich jadrových reaktorov je rozhodnuté
Vládna koalícia Angely Merkelovej podľa dnešného vydania nemeckej tlače rozhodla o osude 8 zo 17 jadrových reaktorov, ktoré by mali natrvalo ukončiť svoju činnosť. Odklon Nemecka od jadra prispieva k rastu cien elektrickej energie na európskom trhu.
Návrh na sprísnenie bezpečnostných noriem podľa zdroja denníka Leipziger Volkszeitung zaistí trvalé uzavretie siedmich najstarších nemeckých jadrových elektrární aj problémové severonemecké jadrové elektrárne Krümmel.
Nemecko sa už minulý mesiac v reakcii na jadrovú krízu v Japonsku rozhodlo prevádzku siedmich najstarších jadrových elektrární na tri mesiace prerušiť. Ide o elektrárne Neckarwestheim I, Philippsburg I, Biblis A a B, Isar I, Inbterwesser a Brunsbüttel. Dohromady majú inštalovaný výkon 7419 MW.
O trvalom uzatvorení niektorých elektrární sa rozhodlo už v polovici februára, kedy nemecká vláda vydala trojmesačné moratórium. Premiér Bádenska- Württemberska Stefan Mappus vtedy oznámil, že natrvalo ukončí svoju činnosť tamojšia elektráreň Neckarwestheim I. Rovnaký osud postihne podľa bavorského ministra životného prostredia Markusa Södera aj elektráreň Isar I neďaleko Landshutu.
Nemecká energetická spoločnosť RWE dnes uviedla, že podala žalobu proti rozhodnutiu o trojmesačnej odstávke elektrárne Biblis A. Podľa RWE neexistujú pre odstávku žiadne právne podklady.
Cena elektriny na nemeckej burze v priebehu marca vzrástla o 10 % na zhruba 59 eur za megawatthodinu (MWh). Hlavnou príčinou zdražovania elektriny na burze je reakcia nemeckej vlády na problémy jadrovej elektrárne Fukušima 1 v Japonsku, ktorú vážne poškodilo nedávne zemetrasenie a vlna tsunami.
ČTK, energia