Energetici evidujú zvýšený záujem o malé obnoviteľné zdroje
Podľa energetikov chcú aj slovenské domácnosti prispieť k zníženiu svojej energetickej závislosti od dovážaných energonosičov. Ako uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Západoslovenskej energetiky Michaela Dobošová, najväčší záujem je o fotovoltické panely a tepelné čerpadlá.
„Aktuálne záujem o fotovoltiku extrémne vzrástol. Konkrétne v našej spoločnosti evidujeme šesťnásobný nárast v porovnaní s minulým rokom. Rovnaká je situácia aj v okolitých krajinách, čo môžeme sledovať pri komunikácii s dodávateľmi komponentov na inštaláciu fotovoltických panelov, ktorých dodávka sa výrazne predlžuje,“ dodala Dobošová.
Úspora a návratnosť
Fotovoltické riešenie vie bez úložiska a pri dobrom nastavení usporiť približne 50 % nákladov na elektrinu s návratnosťou 7 až 10 rokov. V budúcnosti, ak sa rozšíri dostupnosť úložísk, batériových alebo vodíkových, môže sa efektivita ešte zlepšiť. Tepelné čerpadlá zažívajú podľa západoslovenských energetikov takisto boom.
Tepelné čerpadlo dokáže z 1 kilowatthodiny elektriny vyrobiť približne 3 kilowatthodiny tepla. Oproti bežnému elektrickému kotlu tak spotrebujú o dve tretiny elektriny menej.
Podľa Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) kľúčovým pojmom je energetická efektívnosť a jej zvyšovanie na strane odberateľov. „Hoci najmä v sektore priemyslu sa v ostatných rokoch významne zvýšila energetická efektívnosť, priestor na ďalšie zlepšenie existuje taktiež v sektore verejných budov a domácností,“ myslí si hovorca SPP Ondrej Šebesta.
Odporúčaná teplota
Spoločnosť Veolia Energia Slovensko, ktorá prevádzkuje viacero teplární, domácnostiam jednoznačne odporúča energetickú sebareflexiu.
„Odporúčame im prehodnotiť svoje denné návyky, zaužívaný tepelný komfort v byte, respektíve v jeho individuálnych miestnostiach. Individuálni spotrebitelia môžu znížením teploty o jeden stupeň v priemere ušetriť až 6 % nákladov na vykurovanie,“ povedal pre agentúru SITA senior manažér pre CZT spoločnosti Veolia Energia Slovensko Peter Kurilla.
Odporúčaná teplota v obytných miestnostiach je 18 až 22 stupňov. Znížením teploty o 3 °C, napríklad z 22°C na 19 °C, čo je odporúčaná priemerná teplota, môže domácnosť v priemere ušetriť 18 % z ročných nákladov na vykurovanie.
Izolácia a jej efekt
Východoslovenskí energetici upozorňujú odberateľov, aby nezabudli na tepelnú izoláciu vnútorných rozvodov vykurovania a teplej vody. Zníženie tepelných strát totiž podľa Východoslovenskej energetiky (VSE) prináša aj zníženie energie potrebnej na vykurovanie.
„V mnohých prípadoch môže dokonca priniesť väčší efekt ako obnova či výmena vykurovacieho zariadenia,“ konštatovala hovorkyňa VSE Katarína Šulíková. Z dlhodobého hľadiska plánuje VSE podporovať investície do nových zdrojov výroby tepla a energie.