SHMÚ: Stres a strach z radiácie sú horšie ako radiácia samotná
Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) robí merania rádioaktivity každých 10 minút. Situácia by sa u nás mohla zmeniť len v prípade, ak by sa v Japonsku stalo niečo dramatické, myslí si špecialistka pre radiačný monitoring a sopečný prach Leteckej meteorologickej služby SHMÚ Terézia Melicherová.
Na to, aby mohlo dnes byť zdravie Slovákov ohrozené je Japonsko od Slovenska veľmi ďaleko a koncentrácia radiácie postupne klesá, vysvetľuje Melicherová: „Ani západné pobrežie Spojených štátov amerických nebolo zasiahnuté takou dávkou, aby sme mohli hovoriť o poškodení zdravia.“
Média interpretujú šírenie radiácie nešťastne
Stres a strach z radiácie sú horšie ako radiácia samotná, dopĺňa Melicherová. Podľa nej, informácie o tom, že nad Európou prišiel rádioaktívny mrak, boli nešťastne interpretované. V ľuďoch totiž vyvolali zbytočný pocit ohrozenia, no niet sa čoho báť.
„Ľudia mi volajú či sa majú sprchovať alebo majú ostať vo vnútri a či sa im vôbec oplatí ísť niekam na vidiek alebo s vnúčatami do parku. No strach je zbytočný,“ povedala Melicherová. Pripomenula, že SHMÚ robí merania každých 10 minút a systém včasného varovania by v prípade nebezpečenstva vedel účinne upozorniť na možné riziko.
SITA, energia