Bioplynová stanica Jelšava začala ako prvá vtláčať do distribúcie biometán
Ako informuje v tlačovej správe Mirka Macejk zo Slovenskej bioplynovej asociácie, na tomto spustení prevádzkovateľ pracoval niekoľko rokov.
„Spoločnosť PM prevádzkuje BPS o výkone 0,99 MW elektrickej energie. Ako prvá rozšírila svoju kapacitu o ďalšie technologické zariadenie na úpravu bioplynu, ktorej výsledným produktom je biometán,“ uviedla s tým, že ide o holandskú technológiu BrighBiometane, ktorá využíva trojstupňové čistenie pomocou membrán.
Skúšobná prevádzka
Výhodou pre tento zrealizovaný projekt je existencia vysokotlakového potrubia v bezprostrednej blízkosti biometánovej stanice (BMS), do ktorého je vyrobený biometán vtláčaný. Od konca novembra minulého roka bola BMS spustená do skúšobnej prevádzky.
„Skúšobná prevádzka tejto BMS bola nevyhnutná z dôvodu vyskúšania takto fungujúcej technológie, keďže to bolo prvýkrát na Slovensku. Testovala sa z hľadiska jej funkčnosti, kompatibility a vzájomnej diaľkovej komunikácie so systémom kontroly množstva a kvality vtláčaného biometánu,“ vysvetlila Macejk.
Ako dodala, táto je priamo napojená na dispečing distribučnej spoločnosti. „V týchto dňoch prebieha kolaudačné konanie, po skončení ktorého prejde táto BMS kontinuálne zo skúšobnej do trvalej prevádzky,“ dodala.
Z biologicky rozložiteľného odpadu
BMS v Jelšave biometán vyrába aj z biologicky rozložiteľného odpadu, ktorý je možné spracovávať bez hygienizácie, avšak prevádzkovateľ chce v tomto roku začať spracovávať aj ostatný BRKO.
Preto dobuduje hygienizačné zariadenie, na ktoré v týchto dňoch dostal stavebné povolenie a začína s jeho realizáciou. Na Slovensku bolo postavených 108 BPS, ktoré vyrábajú elektrickú energiu a teplo, ale po rozšírení technológie by mohli vyrábať biometán.
„V porovnaní s okolitými štátmi Slovensko zaostáva v počte postavených BPS a výrazne je pozadu aj s transformáciou bioplynu na biometán,“ uzavrela Macejk.