SPP a Brantner budú v Nových Zámkoch ekologicky spracúvať odpad a vyrábať z neho biometán
Prevádzka bude spracovávať 60-tisíc ton odpadu ročne. Predpokladané investičné náklady dosiahnu 30 miliónov eur, za zámerom stoja spločnosti SPP, Brantner a Bytkomfort.
Biometán môže podľa generálneho riaditeľa SPP Richarda Prokypčáka zohrať významnú úlohu pri dekarbonizácii energetiky, použiť sa dá rovnako ako zemný plyn.
„Je možné ho vtlačiť do distribučnej siete a využiť kdekoľvek na Slovensku, napríklad v nových kogeneračných jednotkách vyrábajúcich elektrinu a teplo. Je možné ho využiť aj na vykurovanie rodinných domov. Samozrejme, verím, že biometán využijeme aj na výrobu tepla v Nových Zámkoch,“ povedal Richard Prokypčák.
Dopravné napojenie
Nová technologická jednotka má stáť v areáli spoločnosti Bytkomfort v Nových Zámkoch. Lokalita bola zvolená tak, aby dopravným napojením, ale aj prevádzkou nezaťažovala obytné zóny mesta.
Automatizovaná prevádzka s kapacitou až 60 – tisíc ton odpadu ročne dokáže pokryť potreby širšieho regiónu. Začiatok výstavby je naplánovaný na prvý polrok 2022, s ukončením v decembri 2023.
Na predpokladaných investičných nákladoch sa čiastkou približne 25 miliónov eur bude podieľať SPP, ďalších päť miliónov eur bude stáť triediaca linka.
Procesy výroby
Technológia CEBZ je podľa generálneho riaditeľa Brantner Green Solutions Tibora Pappa založená na procese tzv. suchej fermentácie. Od bežných bioplynových staníc sa líši tým, že pracuje s tuhšou zložkou a oveľa menším množstvom procesnej vody.
Jej vstupným materiálom budú kuchynské odpady, zelené odpady, ale aj ďalšie vyseparované zložky z komunálnych odpadov.
Podobný zámer už predstavili SPP a Brantner a plynári sa podľa Prokopčáka nebránia diskusii ani s ďalšími slovenskými samosprávami.