NATO a EÚ prechádzajú procesom strategickej reflexie, hovorilo sa aj o transformácii energetiky
Podľa nej to predstavuje jedinečnú príležitosť posilniť vzájomné partnerstvo. Samit pre demokraciu vníma ako nový moment pre transatlantické partnerstvo. Informoval o tom komunikačný odbor MZVEZ SR.
„Napriek kríze v Afganistane si musíme pripomenúť, že transatlantické spoločenstvo je vybudované na hodnotách demokracie a ľudských práv vo svete. Vítame preto ambíciu prezidenta Joe Bidena zorganizovať samit pre demokraciu,“ povedala Brocková.
Hlavnými témami stretnutia ministrov bola ekonomická obnova a globálne otázky. Detailnejšie sa venovali aj transformácii energetiky, klimatickým zmenám a príprave COP26, riešeniu hlavných príčin migrácie, západnému Balkánu, vzťahom s Ruskom, situácii v Bielorusku a transatlantickým vzťahom.
Komunikačný odbor MZVEZ SR doplnil, že zástupcovia krajín sa v diskusii o Bielorusku okrem migračnej krízy dotkli aj politickej situácie v krajine. Zhodli sa, že treba vyvinúť na bieloruský režim väčší tlak s cieľom ochrany ľudských práv a demokracie.
Krajiny diskutovali aj o rómskej otázke v Európe. V tejto súvislosti Brocková spomenula stretnutie pápeža Františka s rómskou komunitou počas jeho návštevy Slovenska. To zhodnotila ako dôležitý impulz pre zintenzívnenie procesov sociálnej inklúzie rómskej komunity do spoločnosti.