Najvyšší súd zastavil výstavbu malej vodnej elektrárne v Hronskom Beňadiku
Ten v roku 2019 rozhodol nepovoliť výstavbu, pretože projekt neprešiel posúdením vplyvov na chránené územie európskeho významu „Stredný tok Hrona“.
Rozhodnutie sa týka jedného z viacerých sporov o kontroverzných povoleniach na výstavbu malých vodných elektrárni na Hrone. Tých bolo celkovo vyše 40. V niekoľkých už padli precedentné rozsudky v prospech životného prostredia.
Takéto stavby už sú
Aktuálne sa na toku Hronu nachádza už 19 existujúcich stavieb. Podľa ochranárov sú niektoré z nich problematické a majú výrazne negatívne vplyvy na životné prostredie.
Úrady podľa ekológov neurobili dostatočné posúdenie vplyvov jednotlivých stavieb na životné prostredie ani nezohľadnili kumulatívny dopad toľkých stavieb na rieku a na migrujúce druhy rýb a ďalšie spoločenstvá v okolí rieky.
Ďalšie prehradenia nechcú
„Verím, že ďalšie plné prehradenia Hrona kvôli výrobe elektriny nepribudnú, a že štátni úradníci sa budú všade na Slovensku poctivo zaoberať posúdením vplyvov podobných stavieb na životné prostredie a osobitne stav vodných útvarov,“ povedala Martina Paulíková zo Združenia Slatinka.
Riaditeľka WWF Slovensko Miroslava Plassmann dodala, že niektorými prípadmi nedostatočného posúdenia dopadov malých vodných elektrárni v povodí Hronu na životné prostredie sa zaoberá aj Európska komisia.
Plassmann verí, že malé vodné elektrárne, u ktorých sa potvrdí škodlivosť na životné prostredie, budú odstránené.