Tretí mochovský jadrový blok je bližšie k spusteniu, ÚJD vydal povolenie
„Tretí blok je dnes plne technicky pripravený a k zavezeniu paliva do reaktora pristúpime bezodkladne po nadobudnutí právoplatnosti povolení,“ konštatoval generálny riaditeľ Slovenských elektrární Branislav Strýček.
Vydaniu povolenia predchádzalo množstvo technických kontrol, skúšok a testov všetkých systémov a zariadení. Tie podľa ÚJD preukázali pripravenosť na fázu fyzikálneho a energetického spúšťania.
Súčasťou preverovania pripravenosti tretieho bloku na prevádzku boli aj dve medzinárodné previerky, a to Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (misa Pre-OSART) a Svetovej asociácie prevádzkovateľov jadrových elektrární (misia WANO). Na nich sa zúčastnilo niekoľko desiatok medzinárodných expertov.
„Misie nenašli žiadne prekážky, ktoré by bránili uvedeniu tretieho bloku do prevádzky a následnej bezpečnej a spoľahlivej prevádzke v nasledujúcich rokoch,“ informoval slovenský dominantný výrobca elektriny.
Presný termín
Presný termín zavezenia paliva do reaktora závisí od nadobudnutia právoplatnosti povolení. Jadrové palivo do reaktora je už pripravené v sklade čerstvého paliva.
„Našou najvyššou prioritou pri uvádzaní bloku do prevádzky je bezpečnosť a takto budeme pristupovať aj k nasledujúcej fáze fyzikálneho a energetického spúšťania. Máme desiatky rokov skúseností s prevádzkou jadrových blokov a veľmi schopný tím slovenských odborníkov, ktorí budú mať celý tento proces pod plnou kontrolou,“ konštatoval Strýček.
Dostavba Mochoviec
Nový jadrový blok v Mochovciach bude mať inštalovaný výkon 471 megawattov, čo pokryje približne 13 % z celkovej spotreby elektriny.
Po nábehu výroby sa stane Slovensko sebestačným v zásobovaní krajiny elektrickou energiou, a to prvýkrát od roku 2007, odkedy sme museli po odstavení dvoch jadrových blokov v Jaslovských Bohuniciach elektrinu dovážať zo zahraničia.
Dostavby Mochoviec sa zúčastnilo približne 450 dodávateľských subjektov. V čase vrcholu výstavby v Mochovciach na stavenisku pracovalo takmer 7 000 pracovníkov, ktorí spolu odpracovali doteraz viac ako 103 miliónov človekohodín.
Šetrenie emisií
Ročná produkcia tretieho bloku ušetrí 2,6 milióna ton emisií CO2, teda zhruba toľko, ako keby zo slovenských ciest zmizlo viac ako milión osobných a nákladných áut.
Slovenské elektrárne, najmä vďaka jadrovým elektrárňam, dodali do siete v uplynulom roku až 95 % energie bez emisií CO2, čo je historicky najvyšší podiel.