Envirorezort chce zvýšiť informovanosť ľudí o jadrovom či bežnom odpade
Urobil tak symbolicky pri príležitosti 35.výročia výbuchu reaktora v jadrovej elektrárni Černobyľ na Ukrajine, ktorá vtedy bola súčasťou Sovietskeho zväzu.
Rezort životného prostredia chce zároveň predložiť zákon, ktorý bude zakazovať dovoz a spracovávanie jadrového odpadu na Slovensko. Zákaz má upravovať zákon o životnom prostredí a zákon o radiačnej ochrane.
Hoci by mal druhý menovaný zákon primárne patriť pod rezort zdravotníctva, po vzájomnej dohode bude novelu zákona predkladať envirorezort.
Kontrola bezpečnosti
Budaj uviedol, že predošlá vláda zväčšila okruh informácii týkajúcich sa jadrového odpadu, ktoré sú vyňaté spod zákona o slobodnom prístupe k informáciám.
Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS) tak o mnohých skutočnostiach súvisiacich s jadrovým odpadom verejnosť vôbec neinformovala.
Šéf envirorezortu oznámil, že jeho ministerstvo chce zriadiť aj pracovnú skupinu, ktorá sa bude zaoberať kontrolou bezpečnosti celej sústavy jadrovej energetiky.
„Kontrola jadrovej sústavy prebieha mimo náš rezort a hovorí do nej vlastne iba jeden rezort, a to rezort hospodárstva. Ten je ale zaangažovaný na hospodárskych výsledkoch a má celkom iné ciele, než je ochrana životného prostredia a zdravia životného prostredia,“ povedal Budaj.
Zvláštne zmluvy
Skupina by sa mala zaoberať napríklad aj otázkou, kam bude ďalej ukladaný jadrový odpad. Podľa dostupných informácií je totiž v súčasnosti úložisko jadrového odpadu v Jaslovských Bohuniciach obsadené na 80 percent.
Pre nájdenie nového úložiska však ešte doteraz nebol začatý ani prieskum, ktorého výsledkom by bolo nájdenie vhodných lokalít pre ukladanie jadrového odpadu z atómových elektrární.
Budaj povedal, že po bývalej vláde zdedil jeho rezort zvláštne zmluvy týkajúce sa jadrového odpadu, s ktorými sa chce obrátiť na orgány činné v trestnom konaní.
Bezpečnosť reaktorov
V prípade jadrovej elektrárne v Mochovciach Budaj ministrovi hospodárstva Richardovi Sulíkovi (SaS) odporučil, aby sa obrátil na medzinárodné inštitúcie, ktoré by preverili bezpečnosť novopostavených reaktorov.
„Jedna vec je zbaviť Mochovce korupčníkov a zlodejov, ale druhá vec je zagarantovať, že elektráreň, ktorá prešla takýmto turbulentným vývojom a ktorá sa tak dlho stavia, že už rúrky zhrdzaveli, je stopercentne bezpečná,“ dodal Budaj.
Rádioaktívny odpad
Na tlačovú konferenciu envirorezortu reagovala aj spoločnosť JAVYS. Jej hovorkyňa Miriam Žiaková v tlačovej správe uviedla, že JAVYS nikdy nedovážala, nedováža a nespracováva jadrový odpad, ale rádioaktívny odpad.
Hovorkyňa spoločnosti poprela, že informácie o dovoze rádioaktívneho odpadu boli vyňaté zo zákona o slobodnom prístupe k informáciám.
„JAVYS vždy zverejňovala a zverejňuje všetky informácie o aktivitách, ktoré vykonáva formou tlačových správ a na webe spoločnosti, vrátane spracovávania rádioaktívneho odpadu,“ uviedla Žiaková. Žiadna zmluva o spracovávaní rádioaktívnych odpadov podľa nej nie je v režime „tajné“.
Úložisko jadrového odpadu
Hovorkyňa spoločnosti dodala, že nie je pravdou, že úložisko jadrového odpadu je na 80 percent obsadené, pretože takéto úložisko neexistuje.
„Úložisko rádioaktívneho dopadu má v Európe iba jediná krajina, všetky ostatné vrátane Slovenska sú v prípravnej fáze. Vybudované bude o približne päťdesiat rokov. Na Slovensku máme iba medzisklad vyhoretého jadrového paliva, teda bazény, ktorých kapacita je naplnená na 80 percent a dobudovávame nové kapacity,“ dodala.