Elektromotory a frekvenčné meniče – vedeli ste, ako fungujú?
Elektromotory, frekvenčné meniče, šnekové prevodovky, elektroprevodovky a s nimi spojené prvky sa v praxi využívajú v domácnostiach aj mnohých priemyselných odvetviach. V praxi rozlišujeme viacero typov elektromotorov, ktoré majú vďaka svojím špecifickým charakteristikám rôzne využitie. V súčasnosti patria elektromotory k stáliciam v mnohých priemyselných odvetviach, kde si už bez nich výrobu ani nevedia predstaviť. Ku elektromotorom možno pridať aj ďalšie komponenty, ako sú frekvenčné meniče alebo elektroprevodovky, vďaka ktorým môžeme získať viaceré benefity a ušetriť na strebe energií.
Čo je to elektromotor?
Elektromotor je točivý stroj, ktorý mení elektrickú energiu na mechanickú prácu, pričom takéto zariadenie funguje na princípe využitia silových účinkov magnetického poľa. V praxi poznáme viacero druhov elektromotorov. Jednofázové elektromotory sú elektricky ponaháňané mechanizmy, ktoré za použitia jednofázového napájania vytvárajú mechanickú energiu. Výkon týchto zariadení môže byť do 3 kW a osová výška v rozmedzí od 56 do 100 mm. Tieto motory sú však charakteristické aj tým, že ich oprava je v prípade potreby veľmi jednoduchá a patria tiež medzi cenovo dostupné stroje.
Využitie jednofázového elektromotora je v praxi pomerne široké. Môžeme ich nájsť v rôznych domácich spotrebičoch, HVAC technológiách, vŕtačkách, systémoch ovládania garážových dverí a brán, klimatizačných zariadeniach a ďalších prístrojoch.
Priemyselné odvetvia potrebujú elektromotory
Vibračné motory sú kvalitné pohonné zariadenia vyrobené z liatiny. Niektoré typy sú vybavené ložiskami prémiovej kvality a majú široký rozsah odstredivej sily v rozmedzí 20 až 26 tisíc kg. Vďaka tomu si nachádzajú stabilné uplatnenie v rôznych priemyselných sektoroch. Vibračný motor je elektromotor, respektíve zariadenie, ktoré pomáha svojimi vibráciami pri rôznych činnostiach v oblasti prepravy, dávkovania, preosievania, chemickom a strojárenskom priemysle, stavebníctve, potravinárstve a mnohých ďalších výrobných sférach. Širokú ponuku kvalitných a cenovo dostupných vibračných motorov nájdete aj online, pričom možno využiť aj bezplatné poradenstvo.
Vibračný motor má praktické využitie aj v energetike, chemickom priemysle, ťažkom priemysle, pri výrobe keramiky, kovoobrábaní, v oceliarskom priemysle, pri recyklácii a iných sektoroch.
Michael Faraday a jeho revolučný objav
Trojfázové motory fungujú rovnako ako všetky ostatné elektromotory na princípe elektromagnetickej indukcie. Tieto zariadenia majú za sebou dlhú históriu a za ich objaviteľa sa považuje Michael Faraday. Trojfázové elektromotory sú k dispozícii v štandardných technologických prevedeniach, možno ich však prispôsobovať aj na mieru podľa individuálnych preferencií a potrieb každého zákazníka. Technológie sa vyvíjajú rýchlo a v praxi je tak často potrebné reagovať na zmeny v trendoch a dopyte na strane zákazníkov, ktorí prichádzajú so stále novými ideami.
Trojfázové elektromotory sa vyrábajú na rôzne účely, a to s ohľadom na ich otáčkové možnosti. Pri kúpe trojfázového elektromotora je podobne, ako pri iných takýchto zariadeniach, potrebné profesionálne poradenstvo. Predajcovia elektromotorov disponujú potrebnými skúsenosťami s využívaním týchto zariadení a dokážu zákazníkom poradiť, ktorý stroj je ideálnym riešením pre ich prevádzkové ciele.
Úspora energie vďaka frekvenčným meničom
Frekvenčný menič je zariadenie, ktoré sa v praxi využíva v mnohých aplikáciách v rôznych priemyselných odvetviach. Frekventované využitie má napríklad v systéme zásobovania vodou, kde dokáže udržiavať konštantný tlak v systéme uzavretej slučky alebo v prípade, kedy je veža mimo prevádzky. Spolu s tým udržiava úroveň vody v povodí s rôznym prítokom a redukuje alebo eliminuje konštantné spúšťanie čerpadla. Spomalením čerpadiel potom znižuje spotrebu energie. Frekvenčný menič na čerpadlo je šikovné zariadenie, ktoré pomáha pri rôznych činnostiach a pri správnom nakonfigurovaní dokáže okrem toho šetriť opotrebenie zariadení a spotrebu energie. Treba si však vyberať taký model, ktorý naozaj spĺňa potreby záujemcu a nekupovať zbytočne zariadenia s vlastnosťami, ktoré nepotrebujete.
Frekvenčný menič umožňuje manipulovať s rýchlosťou motora/čerpadla. Úsporu energie tak dosahujeme vďaka tomu, že elektromotor sa prispôsobí množstvu vykonávanej práce a prevádzke elektromotora/čerpadla pri najefektívnejšej rýchlosti. Veľkým prínosom frekvenčných meničov je predlžovanie životnosti používaných zariadení – elektromotorov a čerpadiel, prípadne iných používaných zariadení tým, že umožňuje konštantnú prevádzku a eliminuje prudké štarty a zastavenia.
Využitie elektromotorov v domácom prostredí
Hlavným účelom jednofázových alebo trojfázových elektromotorov je slúžiť ako pohonná jednotka. Využitie týchto zariadení je široké, pričom sú vhodné pre domáce aj priemyslové píly. Konštrukcia motora je vybavená hriadeľom s uchytením pre rezný, pílový kotúč. Vďaka špeciálnemu dizajnu sú pílové elektromotory vhodné najmä pre okružné stolné píly používané na rezanie palivového dreva. Priama montáž pílových listov nahrádza iné bežne používané prvky ako hriadeľ píly, kladky, remene a iné. Aj napriek pomerne robustnému telu sa tieto zariadenia inštalujú jednoducho.
Pílové motory majú široké využitie pri domácich pílach aj v priemysle. Sú to spoľahlivé zariadenia, ktoré sú vyrábané tak, aby bola ich montáž jednoduchá a zvládol ju aj majiteľ v domácnosti.
Vývoj technológií každý deň napreduje aj v oblasti priemyslu. Elektromotory a príslušenstvo k týmto zariadeniam sa neustále zdokonaľuje. Ponuka na trhu je široká a preto je dobré pred kúpou akéhokoľvek takéhoto zariadení vykonať prieskum a získať čo najviac relevantných informácií o vlastnostiach a využití požadovaného stroja. Predídete tým, okrem iného, aj nákupu zariadenia s vlastnosťami, ktoré nepotrebujete. Predajcovia elektromotorov, elektroprevodoviek, frekvenčných meničov a doplnkov k týmto strojom zamestnávajú vyškolené tímy odborníkov, ktorí vám vždy ochotne poriadia a spoločne nájdete optimálne riešenia.
Informačný servis