Slovenským podnikateľom klesnú ceny elektriny tri roky po sebe, ministerstvo hospodárstva má plán
Práve ten by mal zabezpečiť neustály pokles cien elektriny pre podnikateľov. „Vypočuli sme dlhoročné výzvy našich podnikateľov a chystáme reformu cien elektriny. V rámci regiónu V4 museli za elektrinu platiť najviac, čo do značnej miery brzdilo ich konkurencieschopnosť v porovnaní s podnikateľmi zo susedných štátov,“ vysvetlil minister hospodárstva Richard Sulík.
Pripravovaná cenová reforma bude spočívať v znížení finančného tlaku na tarifu za prevádzkovanie systému (TPS).
Zastabilizovanie cien
Prvým krokom k zastabilizovaniu cien elektriny bolo podľa ministerstva nedávne vyrovnanie historického dlhu za rok 2018.
Druhým krokom bude zreformovanie časti ceny elektriny pozostávajúcej z podpory obnoviteľných zdrojov energie (OZE).
V roku 2023 sa zároveň skončí dotovanie výroby energie z hnedého uhlia, čo bude mať priamy vplyv na zníženie tarify za prevádzkovanie systému, a teda aj cien elektriny.
Finančné dotácie pre OZE
„Nakoľko obnoviteľné zdroje energie majú zákonom garantované vyplácanie podpory na 15 rokov, bude predložený návrh na ich dodatočné predĺženie, a to tak, aby sa finančná záťaž vo výške 3,3 mld. eur rozložila v čase a vytvorili sa podmienky na férovejšie a hlavne nižšie ceny elektriny,“ dodalo ministerstvo.
Práve pretrvávajúce enormné finančné dotácie pre OZE sú podľa ministra jedným z hlavných dôvodov doterajších vysokých cien za elektrinu.
„Tieto dotácie sa v konečnom dôsledku preniesli na plecia všetkých odberateľov elektriny, resp. do ich účtov,“ konštatoval Sulík.