Letné cenové uvoľnenie cien elektriny prinieslo rast na “pandemické“ maximá
„Ceny budúcoročnej elektriny na veľkoobchodnom trhu u nás sa v týchto dňoch obchodujú okolo ceny 43 eur za megawatthodinu. V tomto a najbližšom období budú na ceny pôsobiť hlavne obavy zo spomaľovania ekonomík s nasadzovaním obmedzení proti šíreniu koronavírusu,“ povedal Rosinec.
Kľúčový vplyv na ceny energetického komoditného mixu na začiatku septembra malo podľa Rosinca zvýšenie podielu emisných povoleniek (EUA) v aukciách na burze EEX po letnom znižovaní týchto množstiev. „Je to každoročný štandard počas dovolenkovej sezóny,“ vysvetlil Rosinec.
Cena povolenky pre kontrakt Dec20 v uvedenom období krátkodobo presiahla 30-eurovú cenovú úroveň. Dôvodom boli tiež nové rokovania o navyšovaní klimatických cieľov. Z pôvodne navrhovaného 55 % zníženia podielu oxidu uhličitého z roku 1990 voči roku 2030 sa začalo na úrovni EÚ zvažovať navýšenie až na 60 %.
Klesajúci trend
Ďalším faktorom ovplyvňujúcim energetické trhy bol hurikán v Mexickom zálive, ktorý ovplyvňoval ceny ropy. Tie boli podľa Rosinca zároveň aj jedným zo spúšťačov klesajúceho jesenného trendu. Cena ropy Brent prvý septembrový týždeň klesla z úrovne okolo 46 amerických dolárov na úroveň 40 dolárov.
„Zaujímavosťou tohto obdobia po začatí klesania ceny ropy boli naopak rastúce ceny uhlia a pokračujúce silné ceny EUA,“ dodal Rosinec.
Ceny plynu
Ceny plynu sledovali ropu a s pomerne teplým počasím, nízkymi spotovými cenami a tiež pre vysoký podiel obnoviteľných zdrojov energií, hlavne vetra v Nemecku, klesali.
Plynové zásobníky v Európe sa začali čerpať z nižších úrovní naplnenia ako to bolo v minulom roku. V tomto roku sa ich naplnenie lámalo pri hodnotách 95 %, pričom v minulom roku to bolo takmer 98 % naplnenia.
Ceny uhlia
Ceny uhlia napriek jeho rastu, ktorý bol v Európe čiastočne podporený odstávkami jadra vo Francúzsku, začali v polovici októbra klesať.
„V októbri bol už kompletne celý komoditný mix v klesajúcom móde a hlavnými dôvodmi sú protipandemické opatrenia, pri ktorých sa do vysokej volatility dostávajú aj finančné trhy. Môžeme opäť tvrdiť, že správanie trhu je v niektorých prípadoch neštandardné a to z dôvodu neobvyklých, už spomenutých príčin,“ konštatoval Rosinec.