Budovu nad iránskym podzemným jadrovým zariadením Natanz vo štvrtok zasiahol výbuch a následný požiar
Satelitné dáta, ktoré zozbieral americký Národný úrad pre oceány a atmosféru (NOAA), naznačujú, že požiar vypukol okolo 14:00 miestneho času v severozápadnom rohu areálu centra pre obohacovanie uránu Natanz. Plamene boli také jasné, že ich dokázal zachytiť satelit vo vesmíre.
Iránska organizácia pre atómovú energiu (AEOI) sa požiar pokúšala zľahčovať a nazvala ho len „incidentom“, ktorý zasiahol priemyselnú halu vo výstavbe.
Príčina požiaru
Na miesto, ktoré v minulosti bolo cieľom niekoľkých sabotáží, však vycestoval jej šéf Alí Akbar Salehi aj hovorca Behrúz Kamalvándí, ktorý neskôr pre štátnu televíziu uviedol, že prácu na mieste obohacovania to neovplyvnilo a všetko funguje tak, ako predtým.
Úrady neposkytli žiadne informácie o príčine požiaru, no štátna tlačová agentúra IRNA zverejnila komentár, ktorý sa týkal možnej sabotáže zo strany nepriateľských národov ako Izrael a USA.
Gepardi vlasti
Perzské vysielanie BBC vo štvrtok informovalo, že získali e-mail od skupiny nazývajúcej sa Gepardi vlasti, ktorý predchádzal oznámeniu požiaru.
Skupina, ktorú podľa jej tvrdení tvoria disidenti z iránskych bezpečnostných zložiek, sa prihlásila k útoku na zariadenie na výrobu centrifúg Natanz. Iránski experti dosiaľ o takejto skupine nepočuli a ich tvrdenie sa zatiaľ agentúre AP nepodarilo overiť.
Centrum pre obohacovanie uránu Natanz sa nachádza 250 kilometrov južne od Teheránu a jeho súčasťou sú aj podzemné zariadenia skryté pod 7,6 metra hrubým betónom, ktorý im má poskytnúť ochranu aj pred náletmi.