Odborári z chémie a energetiky žiadajú obnoviť rast príspevku na stravovanie pre zamestnancov
Nepáči sa im, že vláda zastavila prirodzený rast tohto príspevku na ďalších dvadsať kalendárnych mesiacov, teda do konca roku 2021.
Ako ďalej informujú odborári, tento krok je podľa nich antisociálny, protizamestnanecký a jednostranne propodnikateľský. Petíciu za necelé dva dni podporilo viac ako 700 ľudí.
Dopad na viac strán
„Ceny jedál a nápojov stúpli o 5,4 %, ale príspevok na stravovanie sa zvyšovať nebude?“ pýta sa predseda zväzu Marián Baňanka. Na tento stav podľa neho nedoplácajú len zamestnanci ale aj gastrobiznis, ktorý utrpel počas koronakrízy najväčšie straty.
Podľa zákona o cestovných náhradách sa má cena stravného zvýšiť vždy, keď ceny jedál a nápojov v reštauračnom stravovaní stúpnu najmenej o 5 %.
Vláda však pripravila návrh na pozastavenie účinnosti tohto ustanovenia a parlament ho schválil v skrátenom legislatívnom konaní.
Zber podpisov
V zbere podpisov budú odborári pokračovať a následne chcú žiadať od vlády, aby rast príspevku na stravovanie zamestnancov znova odmrazila.
„Zmrazenie stravného žiadneho zamestnávateľa nespasilo ani nespasí, ale naopak poškodilo samotných zamestnancov. Nerozumiem, prečo si nemôžeme brať príklad z Rakúska. Tam dokonca zvýšili príspevok na stravovanie v reštauráciách na 8 eur a Viedeň navyše domácnostiam rozdáva gastropoukazy, aby podporili reštauračný biznis. My zase raz ideme opačným smerom a poškodzujeme pri tom 2 milióny zamestnancov,“ myslí si Baňanka.
Energeticko-chemický odborový zväz združuje viac ako 11-tisíc zamestnancov v približne 90 firmách. Pôsobí prevažne v energetickom a chemickom priemysle, ale aj informačno-technologických firmách a maloobchode.