Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
moderný ekologický dom domácnost
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
15. júna 2020 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Polovica Slovákov podľa prieskumu nesúhlasí s povinnosťou stavať s takmer nulovou potrebou energie, súhlas vyjadrilo len 10 percent

Informovalo o tom v pondelok Združenie výrobcov murovacích materiálov (ZVMM) na základe výsledkov vlastného prieskumu s účasťou 101 odborníkov z celého Slovenska.

S povinnosťou stavať takéto domy od roku 2021 nesúhlasí 55 percent z nich, pre stavbu nulového domu by sa mal každý stavebník rozhodnúť dobrovoľne, pričom by to malo byť ocenené formou štátnej dotácie. S uvedenou povinnosťou súhlasí 35 percent opýtaných v prípade, že zvýšenie nákladov by štát kompenzoval dotáciami.

Konštrukcie a OZE

V roku 2019 sa zmenila norma o tepelno-technických vlastnostiach stavebných konštrukcií a budov, ktorá určuje i požiadavky pre konštrukcie domov v triede A0. Požadované hodnoty pre steny a strechy ostali na úrovni z roku 2016.

Hrubšie steny ani hrubšia izolácia či nadštandardné okná podľa 86 percent respondentov ankety pri výstavbe takmer nulových domov nebudú nutné. Tvrdia, že prísnejšie podmienky je možné dosiahnuť aj s konštrukciami vyhovujúcimi súčasným požiadavkám v kombinácii s použitím obnoviteľných zdrojov energie.

Moderné murovacie materiály majú veľmi dobré tepelnoizolačné vlastnosti, ktoré s rezervou spĺňajú súčasné normové požiadavky na obvodové steny aj bez dodatočného zateplenia. To znamená, že sú vhodné aj na stavbu domu s takmer nulovou potrebou energie,“ povedal podpredseda ZVMM Gabriel Szöllösi.

Príprava projektu

Prípravu projektu domu považuje za najdôležitejšiu investíciu pri dome s triedou A0 52 percent odborníkov, podľa dvoch tretín je to zároveň prvá vec, na ktorej sa snaží investor ušetriť. Tiež chce ušetriť na spôsobe vetrania a obnoviteľných zdrojoch, hoci práve tie účastníci prieskumu vyzdvihli ako alternatívu k nadmernému zatepľovaniu.

„Veľká časť projektantov a architektov si je vedomá, že zvyšovanie izolácie má so zvyšujúcou sa hodnotou v pomere k celku klesajúci dopad na primárnu energiu. Preto sa výraznejšie v projekte prejavia zmena vetrania a obnoviteľné zdroje,“ uviedol predseda ZVMM Martin Mihál.

Dotácie na budovy

Ministerstvo dopravy a výstavby SR v rámci Národného plánu zameraného na zvyšovanie počtu takmer nulových budov začalo už vlani na ne poskytovať dotácie. Pre veľký záujem vyhlásilo v tomto roku aj druhú výzvu na poskytnutie príspevku vo výške 8-tisíc eur s možnosťou predkladania žiadostí od 1. júla.

Naše združenie pripravuje manuál, ktorý žiadateľom uľahčí proces a poskytne im praktické rady, ako majú žiadosť a jej prílohy správe vyzerať,“ dodal Mihál.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.