Polovica Slovákov podľa prieskumu nesúhlasí s povinnosťou stavať s takmer nulovou potrebou energie, súhlas vyjadrilo len 10 percent
Informovalo o tom v pondelok Združenie výrobcov murovacích materiálov (ZVMM) na základe výsledkov vlastného prieskumu s účasťou 101 odborníkov z celého Slovenska.
S povinnosťou stavať takéto domy od roku 2021 nesúhlasí 55 percent z nich, pre stavbu nulového domu by sa mal každý stavebník rozhodnúť dobrovoľne, pričom by to malo byť ocenené formou štátnej dotácie. S uvedenou povinnosťou súhlasí 35 percent opýtaných v prípade, že zvýšenie nákladov by štát kompenzoval dotáciami.
Konštrukcie a OZE
V roku 2019 sa zmenila norma o tepelno-technických vlastnostiach stavebných konštrukcií a budov, ktorá určuje i požiadavky pre konštrukcie domov v triede A0. Požadované hodnoty pre steny a strechy ostali na úrovni z roku 2016.
Hrubšie steny ani hrubšia izolácia či nadštandardné okná podľa 86 percent respondentov ankety pri výstavbe takmer nulových domov nebudú nutné. Tvrdia, že prísnejšie podmienky je možné dosiahnuť aj s konštrukciami vyhovujúcimi súčasným požiadavkám v kombinácii s použitím obnoviteľných zdrojov energie.
„Moderné murovacie materiály majú veľmi dobré tepelnoizolačné vlastnosti, ktoré s rezervou spĺňajú súčasné normové požiadavky na obvodové steny aj bez dodatočného zateplenia. To znamená, že sú vhodné aj na stavbu domu s takmer nulovou potrebou energie,“ povedal podpredseda ZVMM Gabriel Szöllösi.
Príprava projektu
Prípravu projektu domu považuje za najdôležitejšiu investíciu pri dome s triedou A0 52 percent odborníkov, podľa dvoch tretín je to zároveň prvá vec, na ktorej sa snaží investor ušetriť. Tiež chce ušetriť na spôsobe vetrania a obnoviteľných zdrojoch, hoci práve tie účastníci prieskumu vyzdvihli ako alternatívu k nadmernému zatepľovaniu.
„Veľká časť projektantov a architektov si je vedomá, že zvyšovanie izolácie má so zvyšujúcou sa hodnotou v pomere k celku klesajúci dopad na primárnu energiu. Preto sa výraznejšie v projekte prejavia zmena vetrania a obnoviteľné zdroje,“ uviedol predseda ZVMM Martin Mihál.
Dotácie na budovy
Ministerstvo dopravy a výstavby SR v rámci Národného plánu zameraného na zvyšovanie počtu takmer nulových budov začalo už vlani na ne poskytovať dotácie. Pre veľký záujem vyhlásilo v tomto roku aj druhú výzvu na poskytnutie príspevku vo výške 8-tisíc eur s možnosťou predkladania žiadostí od 1. júla.
„Naše združenie pripravuje manuál, ktorý žiadateľom uľahčí proces a poskytne im praktické rady, ako majú žiadosť a jej prílohy správe vyzerať,“ dodal Mihál.