Zo sibírskeho náleziska Kovykta bude ťažiť Gazprom
Z východosibírskeho náleziska zemného plynu Kovykta bude nakoniec ťažiť Gazprom. Vyplýva to z výsledkov dražby, ktorá sa ukončila dnes ráno. Podľa zdrojov z firmy Rusia Petroleum, ktorá doteraz vlastnila licenciu na ťažbu z Kovykty, sa presná suma oznámi v stredu a celá transakcia by sa mal uzavrieť v priebehu piatich dní.
Aukcia sa odohrávala za zatvorenými dverami. Svoje ponuky účastníci – Gazprom a spoločnosť Vostokgazinvest patriaca ropnému koncernu Rosnefť – predložili v zalepených obálkach, ktoré sa otvoril dnes ráno. Vyvolávacia cena predstavovala 15 mld. rubľov. Ešte skôr sa z aukcie stiahla najväčšia ruská súkromná plynárenská spoločnosť Novatek.
Predchádzajúci operátor náleziska, firma Rusia Petroleum, zbankrotoval minulý rok v októbri na návrh hlavného akcionára, rusko-britskej firmy TNK-BP. Stalo sa tak po neúspešných pokusoch predať akcie a zaistiť návratnosť prostriedkov vložených do projektu.
TNK-BP na jar rokovala o predaji projektu Kovykta štátnej spoločnosti Rosněftěgaz, ktorá patrí zo 75 % Rosněfti a z 11 % Gazpromu. Cena sa vtedy pohybovala na 700 až 900 miliónoch amerických dolárov. Ešte skôr sa TNK-BP pokúšal nálezisko predať Gazpromu za miliardu dolárov, ale rokovania stroskotali na cene. Gazprom dokonca v tom čase vyhlásil, že nálezisko Kovykta nepotrebuje.
Kovykta je významné nielen svojou veľkosťou so zásobami dvoch biliónov metrov kubických zemného plynu, ale tiež výhodnou polohou blízko rusko-čínskych hraníc. Po vybudovaní príslušnej infraštruktúry sa plynu z Kovykty otvorí priama cesta na perspektívne trhy juhovýchodnej Ázie.
Za hlavnú príčinu krachu predchádzajúceho projektu považujú ruské médiá chýbajúci odbyt – Gazprom totiž odmietol pre cudziu firmu postaviť plynovod. Hoci licencia počítala s ťažbou 9 miliárd kubíkov plynu ročne už od roku 2006, reálna ťažba podľa denníka Vedomosti neprevýšila 40 miliónov.
Minister prírodných zdrojov Jurij Trutněv už skôr prisľúbil, že spoločnosť, ktorá na aukcii kúpi majetok Rusia Petroleum, získa aj licenciu na ťažbu z Kovykty.
ČTK, energia