Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Juraj Miškov
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: energia.sk
1. marca 2011 Ostatné od Energia.skSITA

Podľa Miškova môže cena elektriny klesnúť už v lete

Pondelok – 21.2.2011

Slovensko:

V súčasnosti sú v SR vydané súhlasné stanoviská na výstavbu fotovoltaických zdrojov so súhrnným inštalovaným výkonom vyšším ako 700 MW. Vyplýva to zo zverejneného Programu rozvoja Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy (SEPS) na roky 2012 až 2021. Pritom do konca minulého roka bolo z toho pripojených 175 MW. (viac informácií)

Nemecká spoločnosť VNG – Verbundnetz Gas AG už nemá záujem o privatizáciu slovenských teplární. Firma, ktorá prevádzkuje na Slovensku teplárne v Prievidzi a v Nitre, pritom pred piatimi rokmi prejavila záujem o predaj šiestich najväčších teplární. Vtedy ich predávala druhá vláda Mikuláša Dzurindu. (viac informácií)

Celková spotreba elektrickej energie v SR by mala v roku 2015 dosiahnuť úroveň 31,9 TWh. V percentuálnom vyjadrení bude spotreba rásť medziročne od 0,6 do 1,9 percent, vyplýva to zo zverejneného programu Slovenskej elektrizačnej a prenosovej sústavy (SEPS). (viac informácií)

Ministerstvo hospodárstva SR v minulom roku povolilo výstavbu 47 elektrární. Rezort okrem toho vydal aj osvedčenie o súlade investičného zámeru s dlhodobou koncepciou energetickej politiky pre projekt výstavby lokálnej distribučnej sústavy, vnútroštátnej prepúšťacej plynovej stanice, či výstavby vysokotlakového plynovodu a turbogenerátora. (viac informácií)

Európska únia:

V druhom kvartáli 2011 môže v Česku prísť k zmene ceny zemného plynu. Cenové výkyvy sa môžu u jednotlivých firiem výrazne odlišovať, dôležitým faktorom pri možnom zdražovaní bude zrejme vysoká cena ropy. U niektorých dodávateľov sa očakáva mierne zdražovanie, RWE má naopak ceny dodávky znížiť. (viac informácií)

Svet:

Podľa podpredsedu ukrajinskej vlády by mal Kyjev zvýšiť svoje diplomatické úsilie pri rokovaniach s Ruskom a EÚ v snahe modernizovať ukrajinský plynovod. Serhij Tihipko vyjadril zároveň obavy z plánov Ruska, ktoré vraj chce vybudovať tri podzemné zásobníky plynu na Slovensku. Podľa neho sa tým môže ohroziť tranzit plynu cez Ukrajinu. (viac informácií)

Pre nepokoje v Líbyi začali ropné koncerny evakuovať svojich pracovníkov z krajiny. Urobila tak rakúska spoločnosť OMV, ťažbu však úplne nezastaví. Prípravu na evakuáciu zamestnancov začala aj britská spoločnosť BP. K evakuácii zamestnancov z Líbye sa chystá aj britsko-holandský ťažobný gigant Royal Dutch Shell. (viac informácií)

Utorok – 22.2.2011

Slovensko:

Minister hospodárstva Juraj Miškov vidí priestor na znižovanie cien energií. „Myslíme si, že je priestor na zníženie cien energií. Vo vzťahu k Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) budeme deklarovať, aby nastavil regulačnú politiku tak, aby monopoly nemali žiadne neprimerané zisky,“ povedal minister Miškov na utorňajšej tlačovej besede po rokovaní s ministrom pôdohospodárstva Zsoltom Simonom a premiérkou Ivetou Radičovou o cenách potravín. (viac informácií)

Návrh strany Smer-SD o zastavení privatizácie štátnych teplární by mohli podporiť aj koaliční poslanci, myslí si Dušan Čaplovič. Narážal tým najmä na štyroch poslancov z radov Obyčajných ľudí. (viac informácií)

Európska únia:

Vláda v Poľsku schválila potrebnú legislatívu pre výstavbu jadrových elektrární. Dva návrhy zákonov však ešte musia prejsť poľským parlamentom. (viac informácií)

Nová legislatíva EÚ podľa Alexeja Millera (Gazprom) obmedzí zásobovanie ruským plynom a odradí investorov od modernizácie plynovodov. Tretí liberalizačný balík pravidiel EÚ pre energetiku vstúpi do platnosti od marca 2011.(viac informácií)

Svet:

Vysoké ceny ropy predstavujú nebezpečenstvo pre globálne ekonomické zotavovanie, vyhlásil šéf Medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA) Fatih Birol. Cena americkej ropy sa v utorok vyšplhala na 2,5-ročné maximum po tom, čo násilnosti v Líbyi narušili ťažbu v tejto krajine. (viac informácií)

Medzinárodná agentúra pre energiu (IEA) má dostatočné strategické rezervy na stabilizáciu trhov v prípade zastavenia dodávok z Líbye. Ubezpečil o tom šéf divízie IEA pre ropu David Fyfe. (viac informácií)

Streda – 23.2.2011

Slovensko:

Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP) chce prostredníctvom svojej spoločnosti SPP CZ v Českej republike do šiestich rokov predať jednu miliardu kubických metrov zemného plynu ročne. V tomto roku má spoločnosť zazmluvnené odbery v objeme 550 mil. metrov kubických plynu. Ako informovala spoločnosť SPP CZ, v budúcom roku chce navýšiť predaj plynu na 700 mil. metrov kubických. (viac informácií)

Ceny elektrickej energie začínajú prekážať aj samotným podnikateľom. Podľa členov Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) sú ceny elektriny vysoké a patria k najvyšším v Európskej únii. Podľa RÚZ hlavným dôvodom vysokých cien elektriny na Slovensku sú predovšetkým neúmerne vysoké distribučné a prenosové poplatky a zle nastavená a neefektívna regulácia cien. (viac informácií)

Európska únia:

Až doteraz sa o rozvoji hydroenergie v Škótsku rozhodovalo pri zdrojoch väčších ako 1 MW výhradne na ministerskej úrovni. Od júna tohto roku tomu už tak nebude. Pri každej žiadosti o realizáciu projektu až do 50 MW inštalovaného výkonu budú mať rozhodujúce slovo mestské rady, čo má priniesť zníženie miery byrokracie. (viac informácií)

Česko podpísalo v Saudskej Arábii chartu Medzinárodného energetického fóra. (viac informácií)

Svet:

Bez ohľadu na rozuzlenie napätej situácie v Líbyi sa očakáva, že ropný sektor v krajine nezostane podľa odborníkov bez trvalejších negatívnych dôsledkov. (viac informácií)

Muammar Kaddáfi údajne nariadil zničiť ropovod do stredomorských prístavov. Výrazne sa komplikuje aj export ropy a zemného plynu z Líbye. (viac informácií)

Štvrtok – 24.2.2011

Slovensko:

Spoločnosť Transpetrol, ktorej jediným vlastníkom je štát prostredníctvom Ministerstva hospodárstva SR (MH), už môže vyplácať dividendy. Rozhodol o tom Najvyšší súd. Dividendy nesmel slovenský prepravca ropy vyplácať od marca 2004 na základe predbežného opatrenia, ktoré súd vydal v súvislosti s kauzou nárokovania si 34-percentného podielu skupinou východoslovenských podnikateľov. (viac informácií)

Kritici činnosti Rady pre reguláciu a regulačného úradu svojvoľne deformujú informácie a údaje s cieľom zmanipulovať verejnú mienku, tvrdí regulačná rada.“Tendenčne podávané polopravdy, ktoré s pravdepodobnosťou blízkou k istote sú vláde zámerne podsúvané z rôznych podnikateľských a lobistických kruhov, naberajú zreteľné formy diskreditačnej kampane, na konci ktorej sa má nezávislý regulačný úrad stať iba poslušným nástrojom v ich rukách,“ uvádza sa vo vyhlásení rady. (viac informácií)

Diverzifikácia plynovodných spojení síce zvýši energetickú bezpečnosť Slovenska, ale môže tiež priniesť menšie príjmy do štátneho rozpočtu. Myslí si to šéf hospodárskeho výboru NR SR a poslanec (SDKÚ-DS) Stanislav Janiš. (viac informácií)

Štátne teplárenské spoločnosti by sa mali previesť do vlastníctva miest, myslí si opozičný poslanec Ján Slota (SNS). Ako ďalej uviedol, v prípade, že by teplárne prešli do súkromného vlastníctva hrozí zvýšenie ceny pre odberateľov tepla – domácnosti. (viac informácií)

Európska únia:

Rumunsko pravdepodobne nestihne dostavať jadrovú elektráreň Cernavoda do stanoveného termínu v roku 2017. Potreba dlhšej prípravnej fázy je najmä dôsledkom odstúpenia strategických investorov z projektu. (viac informácií)

Vladimír Putin vyslovil pri svojej návšteve Bruselu obavy nad dôsledkami 3.liberalizačného balíka pre jeho krajinu. Podľa Putina môže nová legislatíva, ktorá zjednotí trh so zemným plynom v štátoch EÚ, zmenšiť trhový potenciál Gazpromu na európskom trhu. (viac informácií)

Svet:

Súčasné nepokoje v severnej Afrike zvýšia dopyt po zemnom plyne z Ruska, predpovedá šéf Gazpromu Alexej Miller. Zvýšený dopyt po surovine sa má uspokojiť najmä cez pripravovaný plynovod Južný tok. (viac informácií)

Piatok – 25.2.2011

Slovensko:

Minister hospodárstva SR Juraj Miškov je presvedčený, že v systéme regulácie v elektroenergetike na Slovensku je reálna možnosť zníženia cien elektriny. Stať by sa tak mohlo už do leta tohto roku. Ako ďalej informoval rezort hospodárstva, vo štvrtok to na spoločnom rokovaní so šéfom rezortu hospodárstva pripustil aj predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Jozef Holjenčík. (viac informácií)

Automatický pätinový nárast cien tepla po privatizácií teplární je nezmysel. Tvrdí to Slovenský zväz výrobcov tepla vo svojej reakcii na otvorený list, ktorý na Úrad vlády SR zaslali Združenie spoločenstiev vlastníkov bytov na Slovensku, Asociácia spotrebiteľských subjektov Slovenska, Združenie užívateľov služieb a Regionálne združenie spotrebiteľov Poprad. „Je to demagogické a hrubo nepravdivé. Kvalitná legislatíva štátu dokáže eliminovať nelogické navŕšenie ceny,“ uvádzajú teplári. (viac informácií)

Slovensko by sa po dostavbe 3.a 4. bloku jadrovej elektrárne Mochovce mohlo stať malým vývozcom elektriny, myslí si Stanislav Janiš (SDKÚ-DS). (viac informácií)

Podľa Ľubomíra Jahnátka by prevedenie majetku teplární do vlastníctva obcí nebolo dobrým riešením. Privatizácia šiestich teplární nie je nevyhnutná, keďže podniky majú dobrú likviditu a sú schopné investovať „zo svojho“. Ako ďalej dodal, privatizácia by navyše mohla viesť k zdraženiu dodávok tepla pre spotrebiteľov. (viac informácií)

Európska únia:

Írsko v roku 2010 doviezlo takmer štvrtinu z celkového objemu ropy z Líbye, informovala Medzinárodná energetická agentúra (IEA). Na druhom mieste nasledovalo Taliansko a tretím najväčším importérom líbyjskej ropy sa stalo Rakúsko. (viac informácií)

Svet:

Podľa odhadov Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) klesla ťažba ropy v Líbyi o 75 %. (viac informácií)

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.