Janiš: Privatizácia teplárni si nevyžaduje medzinárodný dohľad
Privatizácii šiestich štátnych teplární si nevyžaduje prítomnosť medzinárodných pozorovateľov. Ako totiž vysvetlil poslanec a šéf hospodárskeho výboru NR SR Stanislav Janiš (SDKÚ-DS), už samotný tender bude medzinárodný s veľkými hráčmi a práve tí budú na seba vzájomne dávať pozor.
„Nie je to potrebné. V tendri budú aj zahraničné firmy, tak samotná kontrola medzi nimi je dostatočnou zárukou toho, že tam nebude môcť k ničomu prísť,“ zdôvodnil svoj postoj.
Práve s medzinárodným dohľadom nad predajom celého balíka teplární v Martine, Zvolene, Bratislave, Košiciach, Trnave a Žiline vyšla ako prvá premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) „Je to len návrh, aby pri výbere bol externý pozorovateľ. Ide o posilnenie transparentnosti výberu,“ vysvetlil jej hovorca Rado Baťo.
Najlepšie je predať 100 % balík teplární, myslí si Janiš
Pri privatizácii týchto podnikov sa okrem potreby nezávislého pozorovateľa začalo diskutovať už aj o rôznych alternatívach predaja, zaznel návrh na prevod menšej časti podielu na obce. „Keď do toho zamiešame politiku, tak môže z toho vzniknúť hybrid, ktorý nebude na prospech ani ľuďom a v podstate ani prevádzke teplární,“ upozornil Janiš. Najlepším riešením je podľa neho predaj celého 100-% balíka jednotlivých spoločností.
Samospráva totiž podľa Janiša už ukázala, ako vie hospodáriť a narábať s regionálnymi monopolmi, a to vtedy, keď bolo na ňu prevedených 100 % akcií vodární a kanalizácií. „Z tohto dôvodu pre absolútne manažovanie, efektívne manažovanie je najlepšie predať 100-% balík v riadnom medzinárodnom tendri firmám, ktoré v teple podnikajú a majú dlhodobé skúsenosti. To značí, aby garancia prevádzkovania teplární bola takmer 100-%,“ konštatoval.
Vyzdvihol tak potrebu, aby štát urobil kroky na efektívne riadenie centrálnych zdrojov tepla. Ďalším dôvodom predaja je podľa neho aj nutnosť investície do týchto spoločností kvôli novým emisným kritériám. „Teplárne musia prejsť vnútornou modernizáciou, ktorá si vyžaduje peniaze,“ dodal.
TASR, energia
Foto: SITA/Nina Bednáriková