IEA: Členské krajiny OPEC majú dostatok voľných ťažobných kapacít
Nedostatok ropy na svetovom trhu v tejto chvíly nehrozí, ubezpečila Medzinárodná energetická agentúra (IEA). „Ropné krajiny majú dostatok voľných kapacít,“ uviedla včera (24.2.) IEA. Podľa nej majú veľkí svetoví producenti aj spotrebitelia ropy „po ruke nástroje“, aby dostali na trh postačujúce množstvo suroviny.
„Vedenie (IEA) registrovalo správy týkajúce sa ich (OPEC) ochoty uvoľniť nadbytočné kapacity, aby v prípade nutnosti zaistili dodatočné dodávky,“ sprostredkovala agentúra, ktorá je energetickým poradcom vyspelých krajín sveta a za výnimočných okolností na trhu môže koordinovať uvoľňovanie zásob u svojich členských krajín. „IEA je vždy pripravená okamžite aktivovať svoje momentálne kolektívne mechanizmy, keď to bude považovať za nevyhnutné.“
Hlavný ekonóm IEA Fatih Birol tento týždeň upozornil, že ceny ropy sa kvôli eskalácii napätiu v Líbyi a ďalších krajinách arabského sveta dostali v posledných dňoch do nebezpečného pásma, kde už začínajú ohrozovať proces oživovania globálnej ekonomiky. Dodal, že agentúra je preto pripravená vydať pokyn k uvoľňovaniu zásob ropy z núdzových rezerv, čo sa naposledy stalo v roku 2005 ako reakcia na poškodenie ropnej infraštruktúry po hurikáne Katrina v USA.
Cena ropy Brent v posledných dňoch kvôli rozsiahlym nepokojom v Líbyi prudko rastie. Severomorská ropa Brent sa včera prechodne dostala až na úroveň 120 amerických dolárov za barel, najviac za posledných dva a pol roka.
Ťažba ropy v Líbyi vraj klesla o 75 %
IEA sa síce priamo o Líbyi nezmienila. Odhadla však, že dodávky ropy na svetovom trhu v tejto dobe oproti normálnemu stavu klesli o 500.000 až 750.000 barelov denne, necelé jedno percento svetovej dennej spotreby. To by bolo omnoho menej v porovnaní s odhadom šéfa talianskeho koncernu Eni Paola Scaroniho. Ten prehlásil, že ťažba v Líbyi sa znížila o 75 %, čo by znamenalo stratu viac ako 1,2 miliónov barelov.
Líbya je štvrtým najväčším vývozcom ropy v Afrike a dvanástym na svete denne. Denne ťaží zhruba 1,6 miliónov barelov ropy, z čoho ide asi 1,1 miliónov barelov na vývoz, prevažne do krajín južnej a západnej Európy. Nadnárodné koncerny, ktoré v Líbyi ťažia, v reakcii na nepokoje začali obmedzovať ťažbu.
Saudská Arábia, ktorá je najvýznamnejším členom OPEC včera (24.2) dala najjasnejšie najavo, že je pripravená zvýšiť vývoz, aby kompenzovala možný pokles líbyjského exportu. Zdroje z ropného priemyslu pre denník Financial Times sprostredkovali informácie, že Rijád aktívne rokuje s európskymi rafinériami o tom, koľko saudskej ropy a v akej kvalite by potrebovali.
ČTK, energia