SIEA: Obce majú do 31. marca zaslať údaje do systému energetickej efektívnosti
„Každoročne v termíne do 31. marca majú obce a mestá povinnosť zasielať údaje do Monitorovacieho systému energetickej efektívnosti, ktorý prevádzkuje Slovenská inovačná a energetická agentúra,“ spresnila inovačná a energetická agentúra.
Údaje do MSEE podľa SIEA zadávajú obce a mestá prostredníctvom elektronického modulu Celková vlastná spotreba (CVS) od roku 2015. „Doterajšie skúsenosti naznačujú, že táto zákonom stanovená povinnosť bola pre mnohé samosprávy prvým podnetom, aby sa začali systematicky zaoberať spotrebou energie a možnosťami, ako ju znížiť. Keďže sa tohtoročný termín zadávania údajov blíži, oplatí sa vedieť, na čo si dať pozor už pri sledovaní a sumarizovaní spotreby energie, aby boli zhromaždené údaje správne a komplexné,“ zdôraznila SIEA.
Výsledky monitorovania spotreby energie majú podľa SIEA široké uplatnenie. Samotná obec má vďaka monitorovaniu spotreby energie k dispozícii základný materiál pre plánovanie úsporných opatrení. „Monitorovanie spotreby energie je prvým krokom k úsporám. Práve zaznamenané údaje o spotrebe umožňujú samotným obciam analyzovať možnosti a na základe výsledkov zvážiť prípravu technických, organizačných alebo prevádzkových zmien vedúcich k úsporám energie,“ uviedla generálna riaditeľka SIEA Svetlana Gavorová.
„V budúcnosti bude modul poskytovať pridanú hodnotu aj vo forme porovnania vlastnej spotreby obce na obyvateľa voči slovenskému alebo regionálnemu priemeru. To môže byť významným podnetom na hľadanie riešení najmä v obciach s vysoko nadpriemernou spotrebou jednotlivých foriem energie,“ vysvetlil riaditeľ odboru monitorovania energetickej efektívnosti SIEA Peter Štibraný.
Okrem obcí a miest zadávajú podľa SIEA do systému údaje aj správcovia budov, dodávatelia energie, prevádzkovatelia distribučných systémov energie, energetickí audítori a ďalšie povinné osoby. Monitorovací systém tak umožňuje sledovať a vyhodnocovať spotreby a úspory energie v rôznych oblastiach na národnej úrovni. Z dát sa vychádza napríklad pri vyhodnocovaní ukazovateľov pre Štatistický úrad SR a Eurostat.
Väčšina z obcí už v minulosti poskytla podľa SIEA správne údaje. Aktuálne obce do systému zadávajú údaje za rok 2017. Pri tejto príležitosti je zároveň potrebné, aj na základe dostupných upozornení na najčastejšie chyby, skontrolovať úplnosť a správnosť údajov za roky 2015 a 2016.
SIEA už rozposlala obciam na e-mailové adresy evidované v systéme správu, v ktorej ich upozorňuje na blížiaci sa termín splnenia zákonom stanovenej povinnosti. Ak takúto správu obec v elektronickej pošte neregistruje, je pravdepodobné, že v systéme je evidovaná adresa, ktorú obec momentálne aktívne nepoužíva. Aj preto SIEA odporúča, aby zodpovedný zástupca po prihlásení sa do systému skontroloval, respektíve aktualizoval kontaktné údaje. Tie slúžia aj pre prípad, ak SIEA pri kontrole zistí, že treba overiť správnosť údajov.
SIEA zdôraznila, že povinnosť obcí zasielať údaje o celkovej vlastnej spotrebe za predchádzajúci rok vyplýva zo zákona o energetickej efektívnosti. Vyhláška Ministerstva hospodárstva SR číslo 13 z roku 2016, ako vykonávací predpis k tomuto zákonu, ustanovuje súbor údajov poskytovaných do monitorovacieho systému.
Informácie o spotrebe sa podľa SIEA do systému zadávajú podľa foriem spotrebovanej energie sumárne za všetky miesta spotreby, respektíve odberné miesta vedené na IČO obce. Ak majú obce vo svojej zakladateľskej alebo zriaďovacej pôsobnosti organizácie, ktoré majú samostatné IČO, tieto poskytujú informácie o spotrebe energie samostatne pod vlastným IČO.
Copyright © TASR 2018