Dodávky plynu do Európy momentálne ohrozené nie sú, ubezpečila Moskva
Obavy z možného ohrozenia tranzitu plynu cez ukrajinské územie do európskych krajín vzrástli po tom, ako Gazprom koncom týždňa oznámil, že vzhľadom na rozhodnutie Medzinárodného arbitrážneho súdu v Štokholme začal procedúru ukončenia kontraktu o dodávkach plynu s ukrajinskou spoločnosťou Naftogaz. Kyjev medzitým oznámil, že krok Gazpromu zatiaľ na dodávky do európskych krajín prostredníctvom ukrajinskej siete vplyv nemal.
Gazprom rozhodol o ukončení súčasnej zmluvy o dodávkach a tranzite plynu potom, ako súd v Štokholme rozhodujúci o vzájomných žalobách Gazpromu a Naftogazu oznámil, že Gazprom má ukrajinskej spoločnosti zaplatiť za tranzit 2,56 miliardy USD (2,08 miliardy eur).
Oznámenie Gazpromu tak ešte viac eskalovalo dlhodobý spor o dodávke suroviny medzi Moskvou a Kyjevom a znervóznilo Brusel, podľa ktorého by táto situácia mohla ohroziť tranzit do krajín Európskej únie. Ako informovala agentúra Reuters, v súvislosti s obavami EÚ ruský minister energetiky Alexander Novak podpredsedovi Európskej komisie Marošovi Šefčovičovi v telefonickom rozhovore povedal, že až do úplného ukončenia súčasnej zmluvy tranzit plynu do EÚ ohrozený nebude.
„Minister Novak ubezpečil, že tranzit plynu z Ruska do Európy ohrozený nie je. Tranzit zostáva aj naďalej spoľahlivý tak, ako bol v minulosti,“ uviedlo ruské ministerstvo energetiky, ktoré citoval Reuters.
Zástupca šéfa Gazpromu Alexander Medvedev v sobotu (3.3.) informoval, že po rozhodnutí súdu v Štokholme ruská spoločnosť spustila na pôde toho istého súdu procedúru o ukončení terajšej zmluvy. „Začali sme procedúru o ukončení kontraktov s ukrajinským Naftogazom,“ oznámil Medvedev.
Rovnako v sobotu ukrajinský prezident Petro Porošenko informoval, že Ukrajine sa podarilo zvýšiť dodávky plynu zo Slovenska, z Poľska a Maďarska, čo v plnej miere vykompenzovalo dôsledky kroku Gazpromu.
(1 EUR = 1,2312 USD)
Copyright © TASR 2018