M. Šefčovič vyzval Rusko a Ukrajinu, aby zabránili nižším dodávkam plynu do EÚ
Prvým je trvalý nízky a nerovnomerný tlak v dodávkach plynu z Ruska na Ukrajinu a ďalej na územie EÚ. Už minulý rok túto záležitosť vyšetrovala EK a Európska sieť prevádzkovateľov prepravnej sústavy (ENTSOG) spolu so spoločnosťami Naftogaz a Gazprom. Súčasné okolnosti spojené s nízkymi teplotami, vysokou domácou spotrebou plynu a očakávaným priamym dovozom plynu z Ruska do EÚ spôsobili, že nízky tlak v ukrajinskom systéme prepravy plynu je osobitne problematický.
Druhým dôvodom sú nedostatočné priame dodávky plynu z ruského Gazpromu pre ukrajinský Naftogaz. Obom spoločnostiam sa aj napriek rozhodnutiu štokholmského arbitrážneho tribunálu nedarí dohodnúť sa na dovozných podmienkach zemného plynu, čo viedlo aj k odmietnutiu dodávok, za ktoré už Naftogaz vopred zaplatila.
A do tretice situáciu nezlepší ani skutočnosť, že zvýšenie reverzných tokov z krajín EÚ je v krátkom čase náročné z dôvodu situácie na trhu, ktorá je ovplyvnená nízkymi teplotami v celej Únii, a tiež technických ťažkostí zosúladenia tokov plynu s ukrajinským prenosným systémom.
Šefčovič upozornil, že EK celú záležitosť objasňuje spolu s ENTSOG, Brusel sa však netají obavami, že táto situácia ohrozuje nielen dodávky ruského plynu na Ukrajinu, ale aj na trhy EÚ.
Komisia preto vyzýva všetky zúčastnené strany, spoločnosti a príslušné ministerstvá Ukrajiny a Ruska, aby našli okamžité riešenie tohto sporu, ktoré bude v súlade s rozhodnutiami štokholmského arbitrážneho súdu. Exekutíva EÚ je zároveň pripravená usmerňovať trojstranný proces (Rusko – Ukrajina – EK), ktorý sa v minulosti ukázal ako účinný pri riešení podobných sporov.
„Je dôležité, aby Rusko aj Ukrajina opätovne potvrdili svoje postavenie spoľahlivej dodávateľskej a tranzitnej krajiny plynu, ako tomu bolo v minulých rokoch,“ uvádza sa v Šefčovičovom vyhlásení.
Copyright © TASR 2018