Duleba:Účty za teplo boli na Ukrajine astronomické,no podarilo sa to „rozchodiť“
„Účty domácností boli astronomické. Ukrajinci za plyn neplatia zálohovo ako my, ale reálne za to, čo spotrebovali. V lete, keď sa nekúrilo, sa faktúry za teplo pre napríklad trojizbový byt pohybovali okolo 300 hrivien (približne 10 eur), ale v zime im chodili účty na 2000 alebo 3000 hrivien. Štát garantoval odberateľom kompenzácie v prípade, že cena za teplo prevýši štvrtinu príjmu domácnosti. Avšak problém bol v tom, že vybaviť tieto kompenzácie trvalo asi polroka,“ objasnil situáciu z obdobia minuloročnej zimy šéf SFPA.
Túto zmenu sa však po čase na Ukrajine podľa Dulebu podarilo „rozchodiť“. „Vláda a Naftogaz upustili z toho, že by požadovali okamžité platby. Situácia je v súčasnosti už stabilizovaná. Kompenzačný mechanizmus funguje. Tí, ktorí mali nárok, si kompenzácie vybavili, teda drvivá väčšina z nich. Domácnosti teda začali platiť za plyn spätne, po nabehnutí dotačného mechanizmu,“ priblížil analytik.
Vyjadril sa aj na tému energetickej politiky Slovenska voči Ukrajine, v rámci ktorej Slováci pomáhajú Ukrajincom prostredníctvom projektov orientovaných na zvyšovanie energetickej efektívnosti a znižovanie energetickej spotreby. „V rámci projektu, ktorý sa skončil v októbri minulého roku, sme spájali slovenské a ukrajinské mestá a organizovali tréningy pre zástupcov miest na Ukrajine z hľadiska prípravy budovania energetického manažmentu na municipálnej úrovni,“ uviedol Duleba a ozrejmil, že zástupcovia slovenských miest sa s ukrajinskými kolegami podelili o skúsenosti, pretože Európska únia pripravuje spustenie grantových fondov. Podľa nich by menšie mestá na Ukrajine mohli neskôr čerpať financie napríklad na zatepľovanie budov a rekonštrukciu verejného osvetlenia tak, ako z nich čerpalo aj Slovensko.
Copyright © TASR 2018