Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Libya - protest (SITA)
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Protest v Líbyi proti režimu vodcu Muammara Kaddáfiho. Foto: (c) SITA / AP Photo
23. februára 2011 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Nepokoje v Líbyi zrejme dlhodobo poškodia ropný sektor krajiny

Žiaden z možných výsledkov nebude pozitívny pre líbyjský ropný priemysel, ktorý je motorom ekonomiky. To znamená, že všetky scenáre od občianskej vojny a útokov na ropnú infraštruktúru po zanedbanie a poškodenie ložísk, keďže krajinu opustili zahraniční experti, podporujú rast cien ropy.

Líbya je členom Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC). Krajina denne produkuje 1,6 milióna barelov alebo takmer 2 % globálnej ťažby a z toho vyváža takmer 1,1 milióna barelov (1 barel = 159 litrov). Odhaduje sa, že v súčasnosti už produkcia klesla o 300 tisíc barelov ropy denne, keďže zahraničné spoločnosti, ktoré prevádzkujú veľkú časť ropného sektora krajiny, sťahujú svojich zamestnancov.

Politické nepokoje a chaos v posledných desaťročiach dlhodobo poškodili ropné sektory v ďalších krajinách OPEC, ako sú Irán, Irak a Venezuela. Len málokto predpokladá, že Líbya bude výnimkou.

„Obdobie chaosu zrejme povedie k prerušeniu rafinérskych a ropných operácií v Líbyi,“ uviedla odborníčka na Blízky východ a energetiku na houstonskej Rice University Amy Jaff. „Armáda sa odvracia od Kaddáfího, takže nie je jasné, kto bude ochraňovať ropné zariadenia. Mnoho zahraničných expertov bolo evakuovaných, takže nie je jasné, kto by teraz mohol prevádzkovať líbyjský ropný priemysel.“

Už sa objavili správy, že líbyjský líder Muammar Kaddáfí nariadil svojim bezpečnostným zložkám sabotovať a poškodiť ropné zariadenia v krajine. Napísal to v utorok americký časopis Time na svojej internetovej stránke s odvolaním sa na zdroj blízky líbyjskej vláde.

V krajinách OPEC, kde je ropná infraštruktúra definitívnym kľúčom k moci a financiám, vojna a veľké politické krízy tradične spôsobujú obmedzenie dodávok, ktoré sa vracajú do normálu často až po dlhých rokoch.

Napríklad iránska revolúcia v roku 1979 spôsobila pokles produkcie krajiny na polovicu, pričom sektor sa doteraz plne nezotavil. Invázia Iraku do Kuvajtu v roku 1990 znížila produkciu v oboch krajinách na niekoľko rokov a zničila kuvajtské ropné polia. Vo Venezuele v roku 2002 veľký štrajk ochromil produkciu, ktorá sa nikdy nevrátila na predštrajkovú úroveň.

Saudská Arábia počas minulých prerušení dodávok z členských krajín OPEC zvýšila ťažbu a vykryla výpadky. Aj teraz vyhlásila, že v prípade potreby začne na trh dodávať viac čierneho zlata. Podľa amerických predstaviteľov Saudská Arábia dokáže vykompenzovať dodávky z Líbye v priebehu mesiaca, aj keď sa znížia rezervné kapacity, informovala agentúra Reuters.

Zdroj: TASR

Foto: (c) SITA / AP Photo, Hussein Malla

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.