Medzinárodná energetická charta sa rozrástla o nových pozorovateľov
Generálnym tajomníkom IEC je slovenský diplomat Urban Rusnák, ktorý sa pričinil o to, že Energetická charta z pôvodne európskej organizácie na začiatku 90. rokov 20. storočia čoraz viac určuje riadenie vzťahov v oblasti energetickej bezpečnosti aj v celosvetovom meradle.
Po podpise Medzinárodnej energetickej charty v máji 2015, ktorá vznikla z Rusnákovej iniciatívy modernizovať Európsku energetickú chartu, má organizácia 86 členov – krajín a organizácií – zo všetkých kontinentov. Členom je aj Slovensko, EÚ a Euratom sú zastúpené ako organizácie.
„Medzinárodná energetická charta je súčasťou globálnej energetickej diplomacie a energetických štruktúr, ktoré boli vytvorené na riadenie medzinárodných vzťahov,“ uviedol Rusnák pre TASR. V posledných rokoch podľa jeho slov nastal vysoký nárast záujemcov o členstvo v IEC, pričom záujemcovia sú hlavne z Afriky, Ázie a Južnej Ameriky, ktorí chcú mať istotu budúcich investorských vzťahov. „Celý svet sa približuje k štandardu, ktorý v medzinárodnej energetickej spolupráci predstavuje Zmluva o energetickej charte,“ vysvetlil Rusnák.
V roku 2017 konferencii Energetickej charty, medzivládneho a výkonného orgánu IEC, predsedá Turkménsko, ktoré koncom novembra (28. – 29.11.) pripravilo medzinárodnú konferenciu na ministerskej úrovni s cieľom prijať takzvanú Ašchabadskú deklaráciu, ktorá by na úrovni politikov a zodpovedných hráčov v oblasti energetiky mala určiť, že budúce investície do tohto sektora budú v znamení udržateľnosti a rovnováhy medzi verejným a podnikateľským záujmom, v súlade s cieľmi parížskej klimatickej dohody a zaistia diverzifikáciu dopravných trás v energetike.
Rotujúce predsedníctvo Konferencie Energetickej charty bolo zavedené v roku 2014. Prvou predsedajúcou krajinou bol Kazachstan, potom Gruzínsko a Japonsko. Budúci rok štafetu prevezme Rumunsko a v roku 2019 Albánsko.
Copyright © TASR 2017