Tusk v EÚ lobuje za nové pravidlá pre plynovody, čo sa týka aj Nord Stream 2
Komisia navrhuje rozšírenie pravidiel týkajúcich sa vnútorného trhu s energiou v EÚ, aby sa regulácia vzťahovala aj na plynovody tretích krajín, ktoré zabezpečujú dovoz plynu do EÚ, na ich úseky, ktoré sú na území Únie. To je aj prípad plynovodu Nord Stream 2, ktorý má spojiť Rusko s Nemeckom po dne Baltského mora a zdvojnásobiť doterajšie dodávky plynu z Ruska.
Nové pravidlá by mali začať platiť do konca roku 2018, čo znamená, že by pod ne spadal aj Nord Stream 2, ktorého dokončenie sa predpokladá v roku 2019.
Podľa stanoviska exekutívy EÚ projekt ruského plynovodu podkopáva úsilie Bruselu podporovať Ukrajinu a znižovať energetickú závislosť Únie od Ruska.
„Chcem vás vyzvať, aby ste urýchlene jednali o tomto návrhu,“ cituje Reuters pasáž z listu, ktorý Tusk poslal 10. novembra premiérom a prezidentom 28 členských krajín EÚ. Podľa Tuska čas je v tejto záležitosti rozhodujúci a krajiny EÚ musia konať, ak chcú dosiahnuť ciele Energetickej únie. Za túto oblasť je v exekutíve EÚ zodpovedný slovenský eurokomisár Maroš Šefčovič.
Tusk podľa odoslaného dokumentu súhlasí s krajinami ako je Poľsko a pobaltské štáty, ktoré argumentujú, že projekt Nord Stream 2 zvýši závislosť EÚ od ruského plynu a spoločnosti Gazprom, ktorá dnes zabezpečuje približne jednu tretinu dovážaného plynu do Únie.
Na financovaní výstavby 1225 kilometrov dlhého potrubia, ktoré by malo prepraviť 55 miliárd kubických metrov plynu ročne, sa podľa Reuters podieľa päť európskych energetických spoločností: Uniper a Wintershall z Nemecka, britsko-holandský koncern Shell, rakúska spoločnosť OMV a francúzska spoločnosť Engie.
Copyright © TASR 2017