Člen vedenia Eustream chce byť českým prezidentom
Topolánek diskutoval na konferencii Eurogas v Bratislave. Foto: energia.sk
Okruh kandidátov na českého prezidenta sa rozšíril o nečakaného záujemcu. Budúcou hlavou štátu chce byť aj Mirek Topolánek, bývalý predseda vlády ČR, ktorý je od roku 2015 v predstavenstve prevádzkovateľa prepravnej siete s plynom na Slovensku. V spoločnosti Eustream začal pôsobiť už rok predtým ako šéf novej sekcie pre zahraničný rozvoj a vzťahy s verejnými inštitúciami.
Svoje rozhodnutie kandidovať za prezidenta označil za emotívne. „Ja som sa v utorok, možno emotívne, pretože rozumom by som to nikdy neurobil, rozhodol, že budem kandidovať na prezidenta a začal som zháňať podpisy. To rozhodnutie u mňa osobne padlo dávno,“ citoval Topolánka denník Blesk. Aby bola jeho kandidatúra platná, musí získať podporu českých zákonodarcov. Do zajtra (7.novembra 2017) potrebuje podpis 10 senátorov alebo 20 poslancov. Podľa najnovšej správy webu Echo24.cz podmienku splnil.
Post predsedu vlády ČR zastával v rokoch 2006 až 2009. Napriek stiahnutiu sa z vrcholovej politiky ostal aktívnym vo verejnom živote. Svoje rozhorčenie nad výsledkom nedávnych volieb v Česku komentoval v diskusnej relácii DVTV.
Občania ČR si zvolia nástupcu Miloša Zemana v dňoch 12. a 13. januára 2018.
Topolánek a energetika
Český expremiér má bohatú históriu v energetike. Od roku 2011 až dodnes pôsobí v dozornej rade Elektrárne Opatovice v Česku. Jej záujmy zastupuje aj ako šéf predstavenstva Teplárenského združenia ČR. Dobré vzťahy s EPH potvrdil aj ako člen dozornej rady nemeckej hnedouhoľnej skupiny Mibrag.
V roku 2014 dostal angažmán vo firme Nafta, ktorá sa zaoberá skladovaním plynu. Odtiaľ sa presunul do vedenia prepravcu Eustreamu, kde využíva svoje diplomatické skúsenosti v prospech rozvojových projektov firmy ako Eastring.
V minulosti sa Mirek Topolánek neúspešne uchádzal o post generálneho riaditeľa Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA).
Počas plynárenskej krízy v roku 2009 sa ako prezident Európskej rady podieľal na organizácii 1. samitu o južnom plynovodnom koridore.
© energia.sk