Eustream si chce prenajať časť ukrajinskej plynárenskej siete
Budúcnosť prepravy plynu cez Ukrajinu momentálne skrýva viacero otáznikov. Tamojší denník ZN.UA priniesol informáciu, že prevádzkovatelia prepravných sústav Eustream a Snam predložili predstaviteľom Ukrajiny ponuku ohľadom prenájmu časti jej tranzitnej sústavy po roku 2020. Teda už v období po vypršaní desaťročného kontraktu o preprave medzi Gazpromom a firmou Ukrtransgaz.
K rokovaniam malo dôjsť na pozadí nedávneho tretieho plynárenského fóra v Kyjeve. Spoločnosť sme preto požiadali o vyjadrenie. „Potenciálne obchodné ponuky zo zásady nekomentujeme,“ reagoval pre náš portál Pavol Kubík, hovorca Eustreamu. Za slovenského prepravcu vystúpil v oficiálnej časti konferencie Milan Sedláček, ktorý má na starosti európske záležitosti a stratégiu firmy.
Naftogaz aktuálne rokuje so štyrmi európskymi prevádzkovateľmi plynovodov. Potvrdil to šéf spoločnosti Andrij Kobolev. V zozname krajín, ktoré sa môžu uchádzať o takéto partnerstvo, nefiguruje Rusko. „Zapojenie európskeho partnera alebo partnerov je jediným kritériom úspechu pre naše snahy o unbundling. Nanešťastie, európsky partner negarantuje kontinuitu tranzitu, avšak jeho absencia určite vyústi do ukončenia prepravy,” zdôraznil tento týždeň na inej konferencii.
Ukrajinský trh sa otvára
Prenájom sa môže javiť ako logický krok. V roku 2014 vstúpil na Ukrajine do platnosti zákon, na základe ktorého musí štát zostať vlastníkom podzemných zásobníkov a prepravného systému. Odstránením legislatívnych bariér vláda umožnila, aby ich spravovali špeciálne vytvorené subjekty. Kyjev už avizoval, že ich súčasťou môžu byť firmy z EÚ alebo USA, pričom kontrolný podiel zostane štátu. Ukrajina aktuálne prechádza procesom unbundlingu v zmysle pravidiel EÚ.
O možnostiach budúcej spolupráce hovorí aj spoločné memorandum z apríla. Signatármi boli Eustream, taliansky Snam a ukrajinské spoločnosti Naftogaz a Ukrtransgaz. Tieto subjekty sa dohodli na tom, že budú hľadať spôsob, ako zefektívniť tamojší tranzitný systém, ktorý má byť prístupný pre tretie strany.
Ukrajinský premiér Volodymyr Grojsman po podpise memoranda na svojom osobnom Facebooku skonštatoval, že záujem o spoluprácu prejavili aj ďalší európski prevádzkovatelia. Konečné rozhodnutie je podľa neho na kabinete.
Zachovanie významu ukrajinskej trasy je z pohľadu podnikania Eustreamu zásadné. Ruský Gazprom totiž hrozí, že od roku 2020 odkloní prepravu cez územie nášho východného suseda a plyn bude do Európy prúdiť cez Nord Stream 2 prípadne TurkStream. Domáci prepravca preto musí hľadať aj iné obchodné príležitosti. Úsilie venuje najmä silnému lobingu za plynovodný projekt Eastring.
Ukrajina láka aj Naftu
Otvorenie trhu v oblasti skladovania pre zahraničných podnikateľov plánuje využiť tiež spoločnosť Nafta, ďalšia slovenská firma z portfólia EPH. Okrem využívania ukrajinských zásobníkov, ktorých dostupná kapacita je 31 miliárd metrov kubických, sa Nafta zaujíma aj o prieskum a ťažbu uhľovodíkov.
© energia.sk