Tri týždne po hurikáne má elektrinu len 16 % obyvateľov Portorika
Opravy rozvodnej siete na ostrove môžu americkú vládu vyjsť na viac než 5 miliárd dolárov a trvať budú aspoň šesť mesiacov, uviedla americká stanica NPR. Guvernér Portorika Ricardo Rossellé poukazuje na to, že pôvodná infraštruktúra bola značne nespoľahlivá, preto nestačí iba vrátiť veci do stavu pred hurikánom.
Portoriko sa do normálu vracia pomaly a zhruba 37 % obyvateľov stále nemá prístup k pitnej vode. Miestni predstavitelia v týždňoch po hurikáne kritizovali Washington za nedostatočne rýchlu reakciu. Keď minulý týždeň ostrov navštívil prezident Donald Trump a basketbalovým štýlom rozhadzoval obyvateľom papierové utierky, jeho chovanie označila starostka metropole San Juan Carmen Yulín Cruzová za „otrasné a hnusné“.
Biely dom v utorok požiadal americký Kongres, aby vyčlenil takmer 5 miliárd dolárov na pôžičku pre Portoriko, ktoré bojuje s dlhovou krízou. Iba miestny energetický úrad podľa stanice NPR dlhuje deväť miliárd dolárov. Materiálne škody v Portoriku po búrkach Irma a Maria podľa guvernéra dosiahli 90 miliárd dolárov.
Snemovňa reprezentantov schválila súbor finančnej pomoci v objeme 36,5 miliárd dolárov pre oblasti nedávno zasiahnuté prírodnými katastrofami. Peniaze okrem Portorika poputujú do štátu Florida a Texas, ktoré tiež zasiahli hurikány. Ďalšie mimoriadne výdavky sú v Kalifornii, ktorú sužujú rozsiahle požiare.
Denník The New York Times v utorok upozornil na znepokojivý stav zdravotníctva v Portoriku. Mnohé zdravotnícke zariadenia museli v dôsledku hurikánu Maria prerušiť prevádzku a ľudia nemajú prístup k životne dôležitej starostlivosti. „Kvôli situácii s elektrinou zomrelo mnoho ľudí a ďalší umierajú. Momentálne si človek nemôže dovoliť byť chorý,“ povedala denníku dcéra muža, ktorý minulý týždeň zomrel, pretože nemohol používať prístroj, ktorý mu uľahčoval dýchanie.
ČTK, energia.sk