Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynovod strieborny Vojany - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka
5. októbra 2017 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Eustream zvýši od roku 2021 cenu plynu. Zavedie nový poplatok

Diverzifikácia trás pre prepravu plynu a vyššia bezpečnosť dodávok má svoju cenu. A Eustreamu ju zaplatia predovšetkým odberatelia plynu, či už za reálne dodaný plyn alebo pocit väčšieho bezpečia.  

Od roku 2021 by malo fungovať plynovodné prepojenie medzi Slovenskom a Poľskom. Po získaní potrebných povolení aj grantov sa vykupujú pozemky a pripravuje finálne investičné rozhodnutie. Predpokladané náklady na výstavbu slovenskej časti projektu sú približne 143 miliónov eur. Cez 55 miliónov eur slovenskému prevádzkovateľovi plynovodov preplatí Európska komisia z grantu, ktorý vo februári získal spolu s poľským partnerom.

V decembri minulého roka sme informovali o tom, že ÚRSO odsúhlasilo poskytnutie finančných stimulov, ktoré Eustreamu vykompenzujú jeho náklady v prípade, že skutočné tržby z predaja prepravných kapacít na hranici budú v príslušnom roku nižšie ako priemer plánovaných výnosov projektu pre obdobie 2021 – 2040. To, že obchodníci s plynom o túto prepravnú trasu záujem nemajú, preukázal minuloročný prieskum trhu, tzv. open season.

Poplatok za bezpečnejšie dodávky

Z vlaňajšieho rozhodnutia ÚRSO nebolo jasné v akej forme a výške sa budú spomínané stimuly poskytovať. Pred pár týždňami ale regulačný úrad doterajšie zahmlievanie vyjasnil. V auguste rozhodol, že od spustenia plynovodu do komerčnej prevádzky, resp. od začiatku roka 2021 (podľa toho, čo nastane neskôr), po celú dobu jeho prevádzky, budú užívatelia plynovodov platiť Eustreamu nový „poplatok pre zvýšenie úrovne bezpečnosti dodávok plynu“.

Tento poplatok budú obchodníci s plynom platiť „v súvislosti so všetkými prepravnými kapacitami pridelenými na vstupnom a výstupnom Domácom bode“. Ten predstavuje hranicu medzi prepravnými plynovodmi Eustreamu na jednej strane a bodmi do/z distribučnej siete a zo zásobníkov na strane druhej. Zároveň ho majú obchodníci povinne platiť aj za prepravné kapacity, ktoré boli síce pridelené pred spustením plynovodného prepojenia, avšak na obdobie po jeho sprevádzkovaní.

Poplatok budú účtovať dodávatelia svojim odberateľom v rámci platby za prístup a prepravu plynu. Očakávané vplyvy na zmeny ceny pre jednotlivé skupiny odberateľov sa líšia. Eustream pri ich výpočte vychádzal zo súčasného využívania kapacít na domácom bode a aktuálnych úrovní cien za dodávku plynu.

Viac plynu, väčšie dopady

Domácnosti vlani spotrebovali takmer 30 % plynu na Slovensku. Podiel cez 52 % na jeho spotrebe mali veľkoodberatelia.

Najmenšie navýšenie prepravných poplatkov by v súvislosti s novým plynovodom mali pocítiť malí odberatelia plynu. Pri priemernej ročnej spotrebe 100 m3 plynu by si mali domácnosti priplatiť 12 centov ročne. Pri priemernej ročnej spotrebe 2850 m3 sa im ročná platba za dodávku plynu môže zvýšiť o 2,44 eur. Ak domácnosť ročne spotrebuje až 8653 m3 plynu, priplatí si 7,40 eur.

Maloodberateľom, napríklad menším firmám s priemernou ročnou spotrebou 16 000 m3 sa odber plynu predraží asi o sumu 13,68 eur. Očakávaný vplyv na zvýšenie ceny v prípade škôl, nemocníc, úradov či väčších podnikov, ktoré spadajú do kategórie veľkoodber a stredný odber, má byť najviac do výšky 0,08 €/MWh.

MH SR: Prepojenie je dôležité

Vzhľadom na prijatú novelu zákona o regulácii, je priamym účastníkom cenového konania týkajúceho sa Eustreamu aj ministerstvo hospodárstva. Zdá sa, že hroziace zvýšenie cien plynu mu v tomto prípade nevadí.

MH SR vo svojom stanovisku k rozhodnutiu ÚRSO uviedlo, že vybudovanie prepojenia považuje za dôležité z pohľadu bezpečnosti dodávok aj očakávaných zmien tokov plynu v Európe. Zároveň pripomenulo, že na projekte sa obe vlády dohodli v novembri 2013.

ÚRSO vo svojom rozhodnutí píše o zvýšení likvidity na našom trhu s plynom aj zmiernení možných negatívnych dopadov v prípade výskytu plynárenskej krízy obdobného rozsahu ako bola v roku 2009. Slovenská vláda aj dodávatelia plynu pritom opakovane zdôrazňujú, že kríza takýchto rozmerov vzhľadom na už prijaté opatrenia u nás nehrozí, čo preukázali aj európske záťažové testy.

Slovenskí odberatelia by vďaka novému prepojeniu mali získať prístup k ďalším zdrojom plynu, najmä z LNG terminálov v Poľsku, Litvy či dokonca Nórska. Predtým ale musí poľská firma Gaz-System posilniť a zmodernizovať svoju domácu prepravnú infraštruktúru. Ktoré investície stihnú dokončiť včas, sa ešte uvidí. Pokiaľ ide o spojenie s Litvou, projekty sú naplánované až do roku 2025.

Spiaci plynovod s Maďarmi

Nový bezpečnostný poplatok je možné vnímať aj ako poistku Eustreamu, ktorý sa poučil z iného projektu. Za strategicky významný sa označoval aj plynovod medzi Slovenskom a Maďarskom, ktorý v júli 2015 slávnostne spustili premiéri oboch krajín. Hoci jeho celkové investičné náklady boli viac než 170 miliónov eur, z toho na slovenskej strane šlo o približne 21 miliónov eur, nový poplatok sa vtedy nezaviedol. ÚRSO len určilo tarify na vzniknutom vstupnom a výstupnom bode.

Plynovodom s Maďarskom, ktorý si vyžaduje údržbu a kontroly, ale dosiaľ plyn netečie. Stále totiž chýba LNG terminál v Chorvátsku aj nové plynovody v juhovýchodnej Európe, ktoré by umožnili nové dodávky plynu aj do našich končín. Maďarskí i slovenskí obchodníci si tak naďalej svoje potreby pokrývajú tradičným dovozom cez Ukrajinu plynovodom Bratstvo alebo cez Nord Stream.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.