Účasť zelených v budúcej nemeckej vláde nepoteší automobilky ani uhoľné elektrárne
Sociálni demokrati (SPD), doterajší koaličný partner kancelárky Angely Merkelovej, po nedeľných (24.9.) parlamentných voľbách oznámili, že odchádzajú do opozície. To znamená, že sa teraz bude snažiť o dohodu so slobodnými demokratmi (FDP) a zelenými.
Rozhovory o koalícii budú určite komplikované. Zelení môžu začať pretláčať kľúčové body svojho politického programu v energetike a automobilovom priemysle. Tieto dve odvetvia už pritom zápasia s problémami – energetici s prechodom od jadrových elektrární k obnoviteľným zdrojom a automobilky s dôsledkami emisného škandálu.
Zelení by v rámci svojho politického programu chceli presadiť zákaz predaja nových automobilov so spaľovacím motorom od roku 2030 – o dekádu skôr než Francúzsko a Británia. „Zelení celkovo presadzujú ambicióznejšie ciele a radikálnejšiu reakciu na dieselový škandál,“ upozornili analytici Morgan Stanley.
Strana tiež vyzýva na urýchlenie vyradenia uhoľných elektrární a ich úplné uzavretie do roku 2030.
Akcie automobiliek BMW, Daimler a Volkswagen dnes klesli o 0,1 -0,7 %. Akcie energetického koncernu RWE, ktorý v Nemecku prevádzkuje uhoľné elektrárne s výkonom 15,25 gigawattov (GW), čo predstavuje 38 % ich celkovej európskej výrobnej kapacity, sa prepadli o 4,1 % na šesťtýždňové minimum.
Analytici zo spoločnosti Jefferies sú však skeptickí a nemyslia si, že by sa uhoľné elektrárne mohli zrušiť tak rýchlo, ako si želajú zelení. Tieto elektrárne sa totiž podieľajú približne 50 % na celkovej výrobe elektrickej energie v krajine. Nemecko bude musieť vybudovať výrobné zariadenia s produkciou 130 GW z obnoviteľných zdrojov, aby dosiahlo rovnováhu medzi ponukou a dopytom na trhu.
Copyright © TASR 2017