Slovenské domácnosti si budú môcť vydražiť lacnejší plyn
Možnosť vysúťažiť si lepšiu cenu za plyn mali doteraz na Slovensku len firmy. Elektronickej aukcie na výber dodávateľa plynu sa však budú môcť o niekoľko týždňov zúčastniť aj zákazníci z radov domácností. Funguje to na jednoduchom princípe. Čím väčšia skupina zákazníkov sa do aukcie zapojí, tým výhodnejšiu cenu im vie dodávateľ ponúknuť. Podľa organizátorov aukcie môžu zákazníci ročne ušetriť aj stovky eur, ale garanciu úspory vopred im samotná aukcia nedáva.
Cieľová skupina
Aukcia sa koná 3. novembra 2017 o 10:00 nawww.prvaaukciaenergii.sk. Otvorená je pre všetkých bez ohľadu na tarifnú skupinu. Organizátori však pripúšťajú, že najviac z nej môžu vyťažiť domácnosti, ktoré využívajú plyn na vykurovanie v rodinných domoch alebo majú vlastný kotol v bytovej jednotke. Z vlastných analýz im totiž vyplynulo, že až 38 % takýchto zákazníkov má s dodávateľom dohodnuté nadpriemerné ceny, čo vytvára priestor na úsporu.
Diskusie s hráčmi na trhu ukázali, že aukcie sú pre nich zaujímavé pri účasti aspoň 1000 domácností. Rozhodujúci však nie je počet, ale spotreba. Ak sa vychádza z predpokladu, že priemerná ročná spotreba „kúrenárov“ je asi 20 MWh ročne, tisíc odberateľov vykumuluje pre dodávateľa zaujímavý objem. Organizátori ale chcú pritiahnuť vyše 1000 domácností. „Očakávame výrazne viac,“ povedal Marián Dlugoš, spoluzakladateľ poradenskej aplikácie FiiFree.
Ako to funguje?
Záujemca sa musí najprv nezáväzne zaregistrovať s povinnosťou poskytnúť 3 technické údaje (celkovú ročnú spotrebu plynu, celkové ročné náklady a číslo odberného miesta). „Je to ochrana voči nám, aby sme vedeli, že sa naozaj jedná o reálnu domácnosť,“ dodal Matúš Zelený, analytik portálu Krotitelia energií.
Po ukončení aukcie sa z vysúťaženej ceny vypočíta možná úspora pre každú domácnosť. Konkrétne podmienky sa záujemca dozvie v zaslanom maile. Až do poslednej chvíle ale domácnosť nemá žiadnu povinnosť zmluvu podpísať. „V prípade, že úspora pre nich nebude zaujímavá, ponuku nemusia prijať a zostávajú u svojho existujúceho dodávateľa,“ zdôraznil Dlugoš. Ak sa však s podmienkami stotožní, dodávateľ pripraví návrh zmluvy, ktorý mu zašle poštou.
Všetky poskytnuté údaje sú chránené v zmysle zákona o ochrane osobných údajov. „Víťazný dodávateľ sa k údajom dostane, až keď domácnosť v pohodlí domova vyhodnotí jeho ponuku v aukcii ako výhodnú a vyjadrí jasný súhlas.,“
(Zatiaľ) trojica dodávateľov
Každý dodávateľ musí podľa organizátora súhlasiť s podmienkami. Viazanosť zmluvy s domácnosťou napríklad nemôže byť dlhšia než dvanásť mesiacov. Ak by sa aj aukcie nezúčastnil očakávaný počet spotrebiteľov, dodávateľ je stále povinný zabezpečiť zmluvu pre všetkých, ktorí prejavia o finálnu cenu záujem.
Účasť zatiaľ potvrdili spoločnosti SPP, Magna Energia a Energie2. „Verím, že sa pridajú ďalší,“ dodal Dlugoš. Za ideálny počet by považoval účasť 4 alebo 5 dodávateľov, no už spomínaná trojica je podľa neho dostatočnou zárukou , že pôjde o férovú súťaž. Prioritou je dodržanie podmienok. „Nastavujeme latku dôveryhodnosti vysoko. Boli by sme neradi, aby bola cena odtrhnutá od reality a víťazný dodávateľ by spôsobil spotrebiteľom problémy,“ skonštatoval.
Samotná aukcia by podľa skúsenosti organizátorov mala trvať maximálne 2 hodiny. Aktívni záujemcovia budú mať možnosť sledovať jej priebeh aj online. V budúcnosti by sa aukcie mohli konať na pravidelnej báze. Podľa organizátorov všetko závisí od záujmu domácností. Aukcie na dodávku elektriny nevylučujú, ale súčasná situácia na burze s komoditou zatiaľ takémuto scenáru nepraje.
V Česku už bežná prax
V Európe sú online aukcie bežným nástrojom pre získanie lepšej ceny za energie aj pre domácnosti. Na českom trhu existuje viacero firiem, ktoré tento druh aukcií usporadúvajú. Podľa Dlugoša sa tam ročná úspora pre domácnosti pohybuje v stovkách eur. Treba však dodať, že v ČR sa aukciám darí viac aj preto, že komodita pri domácnostiach, na rozdiel od SR, nie je regulovaná, čo vytvára trhovejšie predpoklady pre tento druh predaja.
© energia.sk