Lukoil zvažuje predaj svojej švajčiarskej divízie
Obchodovanie s ropou, kde kargo štandardného objemu stojí vyše 50 miliónov dolárov, je kapitálovo náročný biznis, na ktorý obchodníci potrebujú úvery vo výške desiatok miliónov dolárov.
Ako tlmočil zdroj agentúry Reuters pod podmienkou anonymity, predaj ženevskej firmy by sa mal uskutočniť koncom tohto roka a je možno prvým krokom v rozpredaji zahraničných aktív Lukoilu. Ruská ropná dvojka by sa tak mohla sústrediť na rozvoj ropných polí na Sibíri.
Lukoil ovláda rafinérie v Rumunsku, Bulharsku, Taliansku a Holandsku.
Koľko by predaj Litasca vyniesol, zdroje neuvádzajú, Reuters ale podotkol, že hodnota porovnateľných obchodných podnikov sa pohybuje medzi dvomi a šiestimi miliardami dolárov.
Protiruské sankcie, ktoré prezident Donald Trump podpísal 2. augusta, predstavujú najtvrdšie opatrenie proti Moskve od roku 2014, keď Washington po prvýkrát odpovedal na ruskú anexiu ukrajinského polostrova Krym a na podporu, ktorú Moskva poskytuje separatistom na východe Ukrajiny.
Lukoil, ktorý je čisto súkromnou firmou, je na sankčnom zozname od začiatku, nie je jej však bránené predávať majetok. Obchodnú divíziu Litasco, ktorá bola založená v roku 2000, sa zaraďuje k najúspešnejším predajcom ruskej ropy posledných desiatich rokov. V minulom roku predávala 3,2 miliónov barelov ropy denne. Tým sa postavili na úroveň firmám Mercuria a Gunvor a skončila tesne za prvou trojkou – Vitol, Glencore a Trafigura.
ČTK, energia.sk