Uhoľné a jadrové elektrárne v USA čelia silnej konkurencii lacného plynu
Rozvoj využívania plynu síce viedol k poklesu veľkoobchodných cien elektriny a prospel spotrebiteľom, na druhú stranu ale uškodil ostatným typom elektrární. V rokoch 2012 až 2016 boli odstavené uhoľné zdroje s celkovým výkonom 42 700 megawattov, čo je asi 14 percent uhoľných kapacít. Neboli schopné konkurovať plynu a obnoviteľným zdrojom.
Tieto straty boli kompenzované výstavbou nových solárnych a veterných kapacít s výkonom 55 700 megawattov. To ale vzbudilo znepokojenie z negatívneho dopadu na spoľahlivosť americkej energetiky, cituje zo správy denník Financial Times.
Už počas realizácie štúdie rôzne záujmové skupiny prichádzali s obavami, že nebude robená otvoreným a transparentným spôsobom, alebo presadzovali subvencie uhliu ako základného paliva. Závery správy sa ale akýmkoľvek radikálnym možnostiam intervencie na energetickom trhu vyhýbajú.
Podľa Donalda Furmana z ekologickej koalície aktivistov a priemyslu Fix The Grid americkej administratíve zjavne došli argumenty aj fakty. Osem odporúčaní štúdie hovorí o spolupráci so štátnymi regulačnými orgánmi a prevádzkovateľmi sietí na zlepšovaní tvorby cien a rozvoji elektrárenstva. Vláda i podnikatelia by mali podporovať vývoj technológií, vďaka ktorým by sa zvýšila spoľahlivosť dodávok elektriny. Svoje argumenty si v materiáli našli ako zastancovia, tak oponenti uhoľnej energetiky.
Amory Lovins z ekologickej skupiny Rocky Mountain Institute konštatoval, že štúdia nedospela k žiadnemu záveru, ktorý by niečo zmenil na výsledkoch predchádzajúcich prieskumov. „Množstvo práce prinieslo nulový výsledok, nudnú správu, ktorá ani náhodou nehovorí, ako by vláda mohla premenu energetiky zastavit,“ povedala Lovins.
ČTK, energia.sk