EICP: VSE používa agresívne obchodné praktiky, aj za asistencie starostov obcí
„VSE v súčasnosti používa voči spotrebiteľom nekalé praktiky. Výsostne hrá na ich podvedomie a v podstate sa takýmto spôsobom snaží ich udržať. Jediné, čo je tohto cieľom, že naďalej zostanú monopolom, respektíve dominantným hráčom na trhu, a teda budú naďalej určovať ceny energií. Môžeme zároveň očakávať, že v budúcnosti sa stane niečo obdobné, čo sme videli na začiatku (tohto) roka, práve preto, lebo to majú celé v rukách,“ priblížil.
Občania podľa Ďuriša poukazovali na prípady, keď VSE prostredníctvom účelne zvolených formulácií v letákoch, SMS-správach a faktúrach vyvoláva u svojich zákazníkov pocity strachu, neistoty a pochybností v súvislosti so zmenou dodávateľa elektriny. VSE bez predloženia konkrétnych dôkazov spája alternatívnych dodávateľov elektriny s podvodnými praktikami alebo s bližšie nešpecifikovanou hrozbou oklamania zákazníka. VSE tak odrádza vlastných zákazníkov od zmeny dodávateľa.
Informoval, že ako sa počas takmer polročného prešetrovania týchto prípadov zo strany EICP ukázalo, okrem spomínanej cielenej kampane, VSE intenzívne vplýva aj na starostov obcí na východnom Slovensku, aby prostredníctvom obecných rozhlasov šírili informácie o hrozbách spojených so zmenou dodávateľa a zasiahli tak čo najširšiu skupinu spotrebiteľov. EICP disponuje viacerými záznamami vysielania obecných rozhlasov, v ktorých predstavitelia obcí (v mene VSE) upozorňujú občanov na hrozbu zmeny dodávateľa spojenú s možným oklamaním alebo podvedením občanov, či dokonca s konaním, ktoré môže byť protizákonné.
S odstupom hodín a dní navštevujú podľa EICP zamestnanci VSE dotknuté obce a pokračujú v nátlaku na spotrebiteľov, s cieľom dosiahnuť zrušenie procesu zmeny dodávateľa, a to napriek tomu, že by im priniesol nemalú finančnú úsporu.
VSE svojimi praktikami, na ktoré zlákala aj viaceré obce na východnom Slovensku, podľa EICP útočí na všetkých alternatívnych dodávateľov energií cez miestami až kriminalizáciu zmlúv uzatváraných na diaľku alebo mimo prevádzkových priestorov alternatívnych dodávateľov (tzv. podomový predaj). Na Slovensku však pôsobia aj dodávatelia, ktorí sú členmi Združenia dodávateľov energií (ZDE) a riadia sa Etickým kódexom (www.zde.sk), z ktorého vyplýva povinnosť konať vždy transparentne a zrozumiteľne, nepoužívať žiadne nekalé praktiky a zdržať sa konania, ktoré môže vzbudzovať zameniteľnosť člena s iným účastníkom trhu s elektrinou.
VSE podľa EICP nie je členom ZDE, neviaže ju Etický kódex a pritom na trhu s plynom sama využíva podomový predaj prostredníctvom svojej sesterskej spoločnosti innogy Slovensko (pôvodné meno RWE Gas Slovensko). Na trhu s elektrinou, kde je dominantná, jej však nízky podiel zmeny dodávateľa vyhovuje, naďalej totiž inkasuje od spotrebiteľov vyššie ceny.
Ďuriš upozornil, že EICP sa preto rozhodol obrátiť sa na Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) a Slovenskú obchodnú inšpekciu (SOI), aby preskúmali takéto manipulatívne praktiky VSE, zakázali ich a uložili VSE adekvátnu pokutu podľa zákona. „Rovnako sa obraciame na Protimonopolný úrad SR, aby preskúmal konanie obcí, v ktorom vidíme zvýhodňovanie VSE ako jedného z mnohých rovnocenných dodávateľov elektriny, a to na úkor záujmov obyvateľov týchto obcí,“ poznamenal.
„Súčasne chceme vyzvať spotrebiteľov, aby sa svojimi podnetmi a otázkami týkajúcimi sa zmeny dodávateľa energií neobracali na dominantného dodávateľa, ktorého cieľom je udržanie čo najväčšieho zákazníckeho portfólia. Na tieto účely slúžia orgány dohľadu nad trhom (ÚRSO, SOI) a spotrebiteľské združenia. Občania si môžu výhodnosť cenových ponúk dodávateľov overiť aj cez verejne dostupnú kalkulačku cien elektriny a plynu, ktorú zverejňuje na svojej internetovej stránke ÚRSO,“ dodal predseda EICP.
EICP je mimovládnou organizáciou zaoberajúcou sa ochranou kolektívnych záujmov spotrebiteľov a navrátením dôvery v právny systém. V súčasnosti sa okrem obchodných praktík dodávateľov energií zaoberá aj kauzou nedovolenej štátnej pomoci na podporu hnedého uhlia, ktorá slovenským spotrebiteľom navyšuje náklady na energie.
UPOZORNENIE:
TASR sa pokúsi získať reakciu VSE a ZDE.
TASR vydá k správe zvukový záznam.
Copyright © TASR 2017