Rosatom dodal do Nemecka germánium, vďaka ktorému by vedci mohli vykročiť do sveta novej fyziky
Spúšťanie germániových detektorov do zariadenia GERDA
Počas prvej fázy experimentu GERDA síce nedošlo k pozorovaniu bezneutrínového dvojitého rozpadu beta, ale podarilo sa získať sľubné dáta. Teraz medzinárodný tým vedcov pripravuje v talianskom výskumnom ústave Laboratori Nazionali del Gran Sasso druhú fázu projektu, ktorá bude používať podstatne citlivejšie zariadenie.
Ak sa počas experimentu podarí pozorovať bezneutrínový dvojitý rozpad beta, čo je veľmi vzácny jav, bude to znamenať, že neutríno a antineutríno sú jednou a tou istou časticou. Prvýkrát to predpovedal taliansky vedec Ettore Majorana v roku 1937, ale dosiaľ tento jav nebol potvrdený. Zaznamenanie tohoto javu by znamenalo, že Štandardný model časticovej fyziky, ktorý popisuje jednotlivé častice a ich vzájomné interakcie, nie je uspokojivý a vedci musia hľadať ešte všeobecnejšie princípy, aby porozumeli tomu, čo sa dialo v prvých okamihoch po Veľkom tresku.
Špeciálne nároky na výrobu
Germánium 76 pre experiment GERDA bolo prvýkrát vyrobené v závode ECHZ v rokoch 2004-2005. Tým tento podnik získal skúsenosti so špeciálnymi požiadavkami vedcov na výrobu, skladovanie a prepravu materiálu. Okrem veľmi prísnych požiadaviek na chemickú čistotu a obsah požadovaného izotopu totiž vedci požadovali, aby materiál prišiel do minimálneho styku s kozmickým žiarením, ktoré nás bežne obklopuje. Ovplyvňuje to totiž citlivosť výsledného výskumného zariadenia, ktorá v tomto prípade musí byť veľmi vysoká.
Samotné obohacovanie preto prebiehalo tak, že obohacovaný materiál a medziprodukty boli nad úrovňou zeme bez tienenia kozmického žiarenia po čo najkratšiu dobu a materiály boli skladované výhradne pod zemou v špeciálnom odtienenom sarkofágu.
Najprv do Nemecka poslali niekoľko vzoriek, na ktorých si vedci overili, že germánium 76 bude mať požadované chemické vlastnosti. Potom sa uskutočnila vlastná výroba za špeciálnych podmienok a podobne špeciálna bola aj preprava. Zhruba 6700 kilometrov z východnej časti Ruska do Nemecka urazilo germánium na nákladnom automobile v špeciálnom odtienenom kontejneri, ktorý vyrobili v Rusku pred niekoľkými rokmi a v Nemecku bol pre tento účel zmodernizovaný.
Zdroj: Essential Communication